Web Tasarım

Ücretsiz Domain

Artık ücretsiz bir domain almak o kadar kolay ki. Bazen şirketler kampanya yapıp en çok tercih edilen com gibi uzantıları yıllık olarak ücretsiz veriyor. Fakat sene dolduktan sonra çoğu firmalar verdiği ücretsiz domaini yenilemek için yüklü miktarda para isteyebiliyor.
Bu makalede yıllardır kullandığım bir siteden bahsedeceğim. Diğer firmalar gibi sizden yüklü miktarda para istemeyen. İstediğiniz zaman yenileyebileceğiniz ve silip başka bir domain alabileceğiniz bir siteden bahsedeceğim.

Domain Kaydetme

Freenom adlı site üzerinden ücretsiz tk, ml, ga, cf, gq uzantılı domain alabilirsiniz.  İlk önce sisteme giriş yapalım.

https://my.freenom.com/clientarea.php 

Google hesabımla kolaylıkla giriş yapıyorum.

Service > My Domains linking tıklayıp domain listemize bakalım. Herhangi bir domain adresi yok. Şimdi Service > Register a New Domain diyelim.

Almak istediğiniz domaini yazınız ve Check Availabilty butonuna basınız.

İstediğiniz domaini seçmek için Get it now! butonuna tıklayınız. Ben tk uzantıyı seçiyorum.

Get it now! buttoning basınca üst kısımda Checkout butonu çıktı hemen Checkout butonuna tıklayınız.

Period kısmı otomatik 3 ay olarak geliyor onu 12 Months yaparak bir yıla uzatalım. İsterseniz name server oluşturabilir yada istediğiniz bir name servere yönlendirebilirsiniz. Yeni name server oluşturacaksanız ip adresinide ekleyiniz. Eğer var olan bir name servere yönlendirecekseniz ip adresi girmenize gerek yok. Merak etmeyin burda bir yaptığınız işlemleri daha sonra da değiştirebilirsiniz. Ardından Coninue butonuna tıklayarak domaininizi kaydedebilirsiniz.

Böyle bir sayfa çıkacak listeyi doldurunuz ve en alta ininiz.

Sözleşmeyi kabul edip Complete Order butonuna tıklayınız.

Ödememiz onaylandı. Artık domainimizi kullanabiliriz. Sunucu tarafından domain bilgileride girildikten sonra domain adresimizi kontrol edelim.

Evet domain adresimiz yönlenmiş. Service > My Domains dediğimizde domain adresimiz görünüyor olması gerekiyor.
Domain adresimiz listede mevcut domain kapanma süresi 10/10/2018 bir yıl sonra yani. Manage Domain kısmından name server ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

2 Yorumlar
  1. Hakan 6 yıl önce
    Cevapla

    Ertesi yıl da ücretsiz yenileyebiliyor muyuz peki?

Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler