Ücretsiz NAS Kurulumu

Merhaba kendi NAS sunucunuzu oluşturmak ister misiniz? İş yerinizde veyahut evinizde bir NAS kullanmak istiyorsunuz (Network Attach Storage, Türkçe meali Ağ üzerinde veri depolama). Qnap, Synology gibi NAS cihazlarına para vermek istemiyorsanız ve evinizde yada iş yerinizde kullanmadığınız bir bilgisayarınız (mini bilgisayarınız varsa daha güzel olur) var ve bunu NAS olarak kullanmak istiyorsunuz. Yapmış olduğunuz araştırmalarda FreeNAS yada NAS4Free gibi yazılımlarla karşılaşmışsınızdır. Bunların kurulumu uzun aşamalar ve kullanımı uğraştırıcı yazılımlar. Ben size başka bir sistemden bahsedeceğim. XPEnoboot kurulumu ve kullanımı kolay olan bu sistemin sıfırdan kurulumunu ve yapılanmasından bahsedeceğiz.
İlk önce NAS sunucusu olarak kullanacağımız bilisayarı hazırlayalım. Eğer bir kaç HDD birleştirmek istiyorsanız RAiD kart kullanmanız verim açısından daha iyi olacaktır. Disklere ayrı ayrı da paylaşım verebilirsiniz.

NAS sunucusu için bilgisayar özellikleri

 1. Bir adet HDD (VM VirtualBOX dan iki adet hdd oluşturdum)
 2. Ağ bağlantısını sağlamak için bir adet ethernet kartı.
 3. Kullanım yoğunluğuna göre 2 gb yada 4 gb rem.
 4. Geçici olarak bir adet monitör. Sunucunun ip adresini öğrenmek için. DHCP den de öğrenebilirsiniz. Ağ oramında ip dağıtımı yapan bir adet DHCP (Modem yada DHCP server ben VM VirtualBoxa Windows NT 4,0 kurup DHCP olarak kullandım Windows NT 4,0 artık ücretsiz dağıtılan bir işletim sistemi)

Bilgisayarımız hazır ise kuruluma geçelim.

Taylan beyin linkin çalışmadığını bildirmesi üzerine (Domain adresi kapanmıştır https://download.xpenology.xyz/Google Drive bağlantısından DS3615xs 5,2-5967.1 64 bit sürümünün PAT, ISO ve IMG dosyaları ile img dosyasını disk sürücülerine bot etmek için Win 32 Disk Imager indirebilirsiniz. IMG flash disk imajı ve VMDK VMare dosyalarıdır. Bu indireceğimiz imaj 12 HDD kadar kullanım imkanı veriyor. İster flash disk imajı isterseniz iso dosyasını cd çekerek NAS suncumuzu çalıştıralım. Flash disk yada hafıza kartından kurulum gerçekleştirmek istiyorsanız Win 32 Disk Imager programını kullanabilirsiniz. Programın son sürümü için https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/ bu adresten indirebilirsiniz.

Install/Upgrade seçeneğini seçelim.

Kurulum işlemleri bittikten sonra bize bir ip adresi verecek. Örneğin bana 10.0.0.7 numaralı ip adresini verdi. Ağa bağlı herhangi bir bilgisayarın web tarayıcısını açıp ip adresini yazmak suretiyle sunucumuzun kurulum sayfasına erişiyoruz. Eğer NAS sunucunuza bir monitör bağlamadıysanız

DHCP sunucunuzdan yada modemden hangi ip adresini aldığına bakabilirsiniz. (Windows NT 4,0 biraz nostalji olsun)

Hoşgeldiniz sayfası karşıladı bizi. Kuruluma başlamak için Ayarla butonuna tıklayarak PAT dosyamızı yükleyeceğimiz sayfaya gelelim.

Gözat dedikten sonra PAT dosyamızı bulalım.

PAT dosyamızı seçip AÇ diyelim.

Şimdi Yükle butonuna tıklayınız.

Sabit diskimizdeki tüm veriler silinecek. Eğer önemli bilgileriniz varsa diskinizde yedekleyiniz. Tamam butonuna tıklayınız.

Dosya sunucumuza yükleniyor. Yükleme işlemi bittikten sonra otomatik kurulum aşamasına geçecektir.

Kurulum aşaması bittikten sonra sunucumuzu yeniden başlatacaktır.

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra Hoş geldiniz yazısı bizi karşılayacak. İleri butonuna tıklayınız.

Gerekli bilgileri girdikten sonra İleri butonuna tıklayınız. (Kullanıcı adı olarak admiın yazmışım istediğiniz bir kullanıcı adı belirleyebilirsiniz. Oluşturacağınız kullanıcı yönetici konumunda olacaktır.
Kullanıcı adı ve şifrenizi unutursanız kullanıcı ekleme, silme ve paylaşım gibi işlemleri gerçekleştiremezsiniz)NAS sunucunuza internet üzerinden de erişmek istiyorsanız seçeneği seçebilirsiniz. Ben istemediğim için seçmedim.

Gerek gördüğünüz seçeneği seçip İleri butonuna tıklayınız.

Synology den hesap açtıysanız bilgileri giriniz. Yoksa Bu adımı atla seçeneğini seçiniz.

Çıkan uyarıya Evet butonu ile cevap veriniz.

Git butonuna tıklayınız.

Sistemin yüklenmesini bekleyelim.

Kurulum bitti güzel ve sade bir yönetim sayfası karşılıyor bizi. Hemen yapmamız gereken ayarları yapalım. Paket Merkezi ile istediğiniz uygulamaları sunucunuza kurarak web arayüzü ile kolay bir kullanım elde edersiniz. Denetim Masası ile kullanıcı ekleme, paylaşım oluşturma, grup açma, ip yapılanması ve benzeri bir çok düzenlemeleri yapabilirsiniz. File Station ile paylaşımı yapılan disklere veri transferi okuma yazma ve izin gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. DSM Yardımda da işlemleri nasıl yapacağınıza yardımcı olacak yardım sayfası. İlk önce disk yapımızı oluşturalım.

En üst köşedeki ana menüye tıklayınız açılan menüden  Depolama Yöneticisini açalım.

Birim sekmesinden Oluştur butonuna tıklayınız.

Eğer RAID (Diskleri birleştirmek istiyorsanız) Özel direk tek hdd oluşturacaksanız Hızlı seçeneğini seçiniz ve İleri butonuna tıklayınız. Ben hızlı kurulum yapacağım.

20 GB hdd seçip ileri diyorum.

Tamam butonuna tıklıyorum.

Uygula diyerek diskimizi oluşturuyoruz.

Diskimiz oluşturuluyor.

Diskimiz hazır. Kurulum aşamasında diskimize biraz bilgler kopyalandı ve şu anda 15 GB kullanıma hazır durumda. Şimdi diskimizi paylaşıma açalım.

Denetim masasını açınız.

Paylaşım Klasör’ünü seçip Oluştur butonuna tıklayınız.

Gerekli bilgileri girdikten sonra Tamam butonuna tıklayınız.

İzinleri düzenleyelim. Tamam butonuna tıklayalım ardından. Yerel kullanıcılara okuma yazma izni verdim. Yani dosya kopyalayıp açabilsinler. Şimdi de erişebilmeleri için kullanıcı oluşturalım.

Kullanıcılara gelip Oluştur butonuna tıklayınız.

Kullanıcı bilgilerini girdikten sonra ek seneçeneklerden istediğinizi işaretleyebilirsiniz ardından İleri butona tıklayınız.

Hangi guruba dahil etmek istiyorsanız seçtikten sonra İleri butonuna tıklayınız. Yönetici yapmak istiyorsanız adminstrators gurubuna eklemeniz yeterli olacaktır. Biz normal kullanıcı olmasını istiyoruz.

Oluşturduğumuz ortak paylaşıma okuma yazma izni verelim ve İleri butonuna tıklayınız

Kullanabileceği alanı belirleyebilirsiniz. 0 yazarsanız sınırsız yani diskin kapasitesi kadar kullanabilir örneğin 5 gb kullanmasını istiyorsanız 5 yazmanız yeterli.

Erişim türlerini seçiniz.

Adil kota kullandırmak istiyorsanız insafınıza kalmış bir durum :).  0 yazarsanız  sınırsız  limit vermiş olursunuz. Seçim yaptıktan sonra İleri butonuna tıklayınız.

Uygula diyerek kullanıcıyı oluşturalım.

İki adet kullanıcımız etkin. Biri Admiın ilk kurulum yaparken ki oluşturduğumuz kullanıcı ikincisi zmehmet diğeri pasif onları etkinleştirmek için pasif kullanıcılara çift tıklayıp Bu Hesabı Devre Dışı bırak seçeneğini kaldırmanız yeterli olacaktır.

DHCP acizliğine uğramamak için ip adresimizi sabitleyelim. Ağ seçeneğinden Ağ Arabirimine girerek LAN ağımızı seçip Düzenle diyelim.

Manuel yapılandırma kullan seçeneğinden NAS sunucumuza istediğimiz bir ip verip ip yapılanmamızı tamaladıktan sonra Tamam butonu ile değişiklikleri kaydedelim.

İşlemlerimiz bitti. Şimdi çıkış yapıp zmehmet kullanıcısı ile oturum açalım.

Kullanıcı adı ve şifremizi yazdıktan sonra Oturum aç butonuna tıklayınız.

Sade bir arayüz karşıladı bizi user gurubunda olduğumuz için ayar yapamıyoruz sadece dosya yükleyebilir ve dosyaları okuyabiliriz. File Station girip dosya yükleyelim.

Dosya sürükleyerek yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çıkan uyarıya üstüne yaz yada atla seçeneğini seçiniz.

Dosyamızı aktardık. Bir diğer iletişim yöntemi ise Ağ üzerinden erişmek.

Ağdaki bilgisayarlara baktığımızda DEPO Bilgisayar ve diğer aygıtlarda da DEPO göreceksiniz. Diğer aygıtlardakine tıkladığınızda varsayılan web tarayıcınızı açacaktır. Biz DEPO bilgisayara girelim. Yada direk ip adresini \\10.0.0.7 yazarak da erişebilirsiniz.

Depo bilgisayarına girmeye çalıştığımızda bizden Kullancı adı ve şifre isteyecek. Oluşturduğumuz zmehmet user bilgilerini girelimTamam butonuna tıklayalım.

Bağlantıyı sağladık. Ortak Alan dizinine girdiğimizde az önce kopyaladığımız softether dosyasını göreceksiniz.

Yüklü olan dosyalara web arayüzünden sağ tıklayarak ek seçeneklere bakabilirsiniz. Web arayüzünden dosyaları açabiliyoruz.

Web browser üzerinden videomuzu oynatabiliyoruz. Birde fotoğraflara bakalım.

Fotoğrafımızı da açtık.  Şimdi şöyle bir senaryo oluşturalım. Belirlediğimiz kullanıcı sadece izinli klasöre erişebilsin. Denemek amaçlı user_deneme adlı bir kullanıcı açalım.

Bilgileri girdikten sonra İleri butonuna tıklayınız.

Normal bir user grubuna alalım.

Paylaşıma okuma yazma izni verelim.

İleri butonuna tıklayınız.

Seçimi yapıp ileri butonuna tıklayınız.

İleri butonuna tıklayınız.

Onaylamak için Uygula diyelim ve kullanıcımızı oluşturalım.

Ana menüde bulunan Flie Station’u açalım ve yeni bir klasör oluşturalım.

Herhangi bir isim belirledikten sonra Tamam butonuna basınız

Klasöre sağ tıklayınz ve Özellikleri tıklayınız.

İzinler bölümüne gelelim.

İzin vereceğimiz user_deneme kullanıcısına tüm izinleri verelim ve erişmesini istemediğimiz kullanıcılara izinleri kapatalım. Tamam diyerek değişiklikleri kaydedelim ve admin kullanıcısından çıkış yapıp user_deneme kullanıcısı ile giriş yapalım.

Denem kullanıcımız olan user_deneme adlı kullanıcı erişim sağladı. Şimdi de oturumu kapatıp zmehmet ile deneyelim.

Malesef erişim iznimizin olmadığından dolayı hata aldık. Daha bir çok senaryo gerçekleştirebilirsiniz.

Paket Merkezinden NAS sunucunuza uygulama yükleyerek daha çok kullanışlı hale getirebilirsiniz. Ufak bir iş yeriniz var ve boşta da kullanmadığınız mini bir pcnizde varsa elinizde tam size göre bir NAS sunucusu oluşturdunuz demek. Kurulum bittikten sonra cd veyahut flash disk kullanıyorsanız sunucuyu açmak için takmak zorundasınız. Boot ortamınız olmadan nas sunucunuzu başlatamazsınız. Küçük sandisk flash diskler yada hafıza kartı da kullanabilirsiniz. Önemli olan bilgisayarınıza boot ortamı olarak tanıtabilmeniz. Boot ortamını hangi ortam sürücüsü ile oluşturmanızın bir önemi yok?

Kurulum bitti ama neticede bu yazılım Synology firması için yazılmış bir yazılım yasal bir sorumluluğumuz olur mu diye Synology firması ile iletişime geçtim. Kullanmam konusunda herhangi bir yasal sorunun olmadığını fakat herhangi bir teknik sorunla karşılaştığımızda bize destek sağlamadıklarına dair cevaplamaları üzerine bende böyle bir makale yazmaya karar verdim. Zaten şu anda ücretsiz yazılım olarak kullanılan freeNAS gibi yazılımlarda teknik bir sorunla karşılaştığımız zaman destek sağlamamaktadır. Hem ara yüzü olsun hem kurulumu ve kullanımı bakımından ücretsiz verilen diğer yazılımlardan gayet üstün bir OS sistemi.

Mail yazışmaları:

Kolay gelsin.

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Uzun zamandır yayında olan ve tamamen kişisel bir blog sitesi olan zulfumehmet.com sitesinin kurucusuyum. Geçimimi İnşaat Teknolojileri Kalite Kontrol Teknisyeni olarak daim etsem de Bilişim üzerine araştırmalarımı deneyip paylaştığım bir blog yayınlamaya karar verdim. Faydalı olması umuduyla.

Bunları da sevebilirsiniz

Ücretsiz NAS Kurulumu” için 52 yorum

  1. Merhaba Tanju bey, ilk kurulum esnasında şifre tanımlı değil malesef. Size verilecek olan ip adresi ile web arayüzündan bağlanıp gerekli düzenlemeler yaptıktan sonra belirleyeceğiniz admin kullanıcısı ve şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Aynı şifre ile root olarak da giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca yönetim panelinden istediğiniz kullanıcılara terminal erişimi için izin verebilirsiniz.

   1. hocam bana ip vermediki daha kurulumu yaparken şifre soruyor. Konuda 3.resimde hocam altta login diyor o şekilde bekliyor?

 1. Hocam merhaba , emeğinize sağlık çok güzel ve detaylı anlatım olmuş. Bir sorum var o da şudur : Kurulumu yaptık problemsiz çalışıyor diyelim ve ağa dahil ettik. Ağda bulunan kullanıcının herhangi birisi bilgisayarına virüs bulaştırdı ve virüs tüm dosyaların uzantılarını değiştirdi ve şifreledi. Üstelik ağda da yayılan bir virüs.(ransomware). Bu sistemi de etkileyecek mi ? Nas içerisinde bulunan dosyalara da zarar verir mi ?

  1. Şimdi Nas’a dosya eklemek ve okumak için mutluku kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekiyor. Eğer kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra ağda yayılacak olan virüsten büyük ihtimal etkilenecek diye düşünüyorum.

    1. Yönetim panelinden uygulamalar kısmında güvenlik için belirli uygulamalar mevcut. Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için antivirüs seçenekleri pek yok. Genelde virüsler windows işletim sisteminde çalıştıklarından dolayı linux için yazılmış antivirüsler çok az. Virüsler için öncelikle kullanıcıları bilinçlendirmek en makulu. Her ne kadar antivürüs programları bir önlem olsada asıl önlem alacak kişiler bilgisayar kullanıcılarıdır.

     1. Linux tabanlı olması en büyük artısı. Boşa bilgisayar çıktığında deneyeceğim bunu. Teşekkürler hocam.

 2. Merhana, çok güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Güncelleme yapabiliyor muyuz bunu kurduktan sonra.

  1. Yazılım paketleri kurulabilir fakat güncelleme yaparsanız sistem bir döngüye giriyor ve açılmıyor. Sürekli pat dosyası yüklemenizi istiyor. Bu yüzden son strüme güncellemenizi sorun teşkil edebilir.

 3. Zülfü hocam merhaba,
  Zaten arayıştaydım, çok güzel bir paylaşım olmuş.
  Esxi6 üzerine adım adım kurulumu yaptım. Ancak kurulum bittikten sonra 10dk dan geri sayım bitip restart olduktan sonra açılmıyor. Sebebi ne olabilir? Cd.iso aktif, 50gb disk tanımlı. Siyah ekran kalıyor. Bilgi verirmisiniz?

  1. Bilgisayarınız kapanıp tekrar açıldığından emin misiniz. Kapanıp açıldıktan sonra XPEnoboot menüsü gelmiyorsa boot ortamını tekrar kontrol etmenizde fayda olacaktır. Normal seyir şu şekilde gerçekleşiyor.
   Kurulum bittikten sonra sistem kendini reboot eder. Bilgisayar açılırken boot ortamlarını kontrol eder ve bizim XPEnoboot imajımızı görüp onun üzerinden açılmaya başlar
   acilis
   acilis
   5 Saniye geçikten sonra yada ilk seçeneği seçerek sistemin açılmasını bekliyoruz.
   İmajımızı açılıyor
   Bilgisayar belleğine imajımızı aktarıyor.
   1
   2
   Gerekli düzenlemeler yapılıyor
   login
   En sonunda da login ekranı gelmesi gerekiyor. İlk başta takılıyorsanız boot ortamında bir sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. İmaj dosyasını yeniden indirip tekrar deneyiniz.

   1. Yaptığım işlemler;
    2gb ram, 50gb vmdk, e1000 eth ile sorunsuz kurulum yapılıyor.
    Açıldıktan sonra sorunsuz şekilde pat dosyası kuruluyor. Kurulum bitip restart ettiğinde gelmiyor. Bootu bulamıyor evet. Ama neden? iso da sorun olsa kurulum gerçekleşmez ki tekrar indirdim siz diyince yine aynı.Bilemedim takıldım kaldım.

    1. Sanalaştırma için ne kullanıyorsunuz. Virtual BOX üzerinden sorunsuz kurulum gerçekleştirdim. İlgili makaleyi Virtual BOX üzerinden anlattım. Oluşturduğunuz sanal PC 64 bit Linux olarak mı oluşturuyorsunuz.

 4. Maalesef ortamım esxi6. Vmdk dosyası ile denemeler yapacağım. Sonucu yazarım buraya. Teşekkür ederim.

 5. Sorunu çözdüm. Mesele dediğiniz gibi boot. Kurulum bittikten sonra ilginç şekilde 1. boot device olarak hdd seçili idi. Onu cdrom yapınca açıldı. Şuan sorun yok. Teşekkür ederim.

 6. merhaba,
  yazınız çok güzel teşekkür ederim
  vermiş olduğunuz dosyaarı indirmek için link çalışmıyor, farklı bir siteden pat dosyasını indirdim fakat, bilgisayara kurmak için iso dosyası yok. elinizde varsa siteye veya başka bir yere yükleyebilirmisiniz.

 7. Üç lokasyona sanalda kurulum yaptım. Birbirlerine yedekleniyorlar. Güzel çalışıyor sistem. Tekrardan Mehmet beye teşekkür ederim. Ama elimde qnap cihazda var, eline su dökemez qnapin 🙂

 8. Selamın aleykum. Bu iso dosyasını flash a yazdıracaz tamam pat ve img dosyalarını da mı sonradan flashın içine atacaz anlayamadım. Şimdi biz flash disk işini nasıl yapacaz boot olayına kadar tam anlayamadım kardeş.

  1. Metin bey karıştıracak bir durum yok. Yapmanız gereken
   Nas sunucusu olarak kullanacağınız bilgisayar kasasının açılması için bir boot ortamına ihtiyacınız var. Boot ortamı olarak kullanabileceğiniz iki seçenek var. Biri flash disk(hafıza kartı da olur) diğeri ise cd. Cd ile boot ortamını oluşturmak isterseniz iso dosyasını cd kopyalamanız gerekiyor ve her açılışta cd takılı olması gerekli. Aksi durumda boot ortamı açılmayacak ve NAS sisteminiz aktif olmayacaktır. Aynı şekilde flash disk ile açmak isterseniz de img dosyasını flash diske çekmeniz. Img dosyasını çekmeniz için gerekli program da ekli dosyada mevcuttur. Kısaca tekrarlamak gerekirse eğer cd kullanacaksanız iso kalıbını cd çekiniz img dosyası ile uğraşmanıza gerek yok. Flash disk kullanacaksanız img dosyasını kullanın iso dosyasını kullanmanıza gerek yoktur. Pat dosyasını da sistem kurulduktan sonra kurulum için gerekli olacak size. Zaten makalede tüm aşamaları anlatım. İlk önce makaleyi baştan sona okuyup kuruluma öyle geçiniz. Kolay gelsin.

  1. Malesef güncelleme yaparsanız sistem bir kısır döngüye dönüşüyor ve sürekli güncel dosya yüklemenizi isteyecek sistem açılmayacaktır. Yani kısaca güncelleme yapmayınız. Deneme maksadı ile güncelleme yapabilirsiniz. Güncelleme yaptıktan sonra sistem açılmayacaktır. HDD nizi formatlamanız gerekecektir.
   İyi çalışmalar.

 9. Kurulum hersey tamam paylasımlar tamam sayenizde güzel oldu. Ama tarayıcılarda 3 sayfa taradıktan sonra tarama dosyasını almıyor belli bir ayar mı yapmam gerekiyor.

  1. Malesef yazıcı hakkında pek deneme ilkanım olmadı açıkçası. Şöyle bir yöntem deneyiniz tarayici adında bir dizin açınız tarayıcınıza \nas_ip_adresetarayici bu tarayici dizinine tüm kullanıcılara şifreseiz erişim vermeyi deneyiniz. Bu şekilde bir yapılandırma uygulayınız. Kolay gelsin.

 10. Merhaba. Yazılımların teknik kısmını merak ettim. İlgi gösteren olursa sevinirim. Boot yapan linuxu merak ettim. ismi, amacı, hakkında detaylı bilgi varmı? Sadece bu amaclamı oluşturulmuş?, synlogy firmasınamı ait?
  Kurulum yaptığımız pat dosyasının daha yeni yada üst (daha pro) versiyonları varmı? Nereden bulup indire biliriz? Makale Yen’i ama zaman geçtikçe okuyuculara güncel versiyonları için ip ucu olur! Ayrıca bencecFreeNas’a karşı Yen’i başlayanlar için çok daha alternatifli çünkü stabil ve arkasında güçlü bir firma olan yazılım olduğu için.

 11. Üst versiyonları yüklemek isteyenler için kısa bilgi;synology firması hem donanım hem yazılım üreticisi! Ürettiği donanımlarda çalışması için os(opereting sistem=işetim sistemi) de geliştiyor ve buna isim olarak DSM diyor ve uzantısı pat dır. Son versiyonu 6.1.3 (burda anlatılan versiyon 5.9.6.7) Burda anlatılan ve google driver Den indirilen dosyayı açıklamak gerekirse (DSM_DS3615xs_5967.pat);
  DSM>>>> işletim sistemi olduğunu ifade ediyor.
  DS3615xs>>>> ürettiği donanımın kodunu ifade ediyor. (bakınız: https://www.amazon.co.uk/Synology-DS3615xs-Network-Attached-Storage/dp/B00PJZ6NNY)
  5967>>>> İşetim sisteminin versiyon numarasını ifade ediyor.

  Daha üst/güncel pat dosyasını şu linkten indirip/ileriki zamanlarda takip edip deneyerek kullanabilirsiniz!!! https://usdl.synology.com/download/DSM/release/6.1.3/15152/DSM_DS3615xs_15152.pat

  Ana link:: https://usdl.synology.com/download/DSM/release/

  1. Merhaba Osman bey, araştırmanız gayet yerinde. Bende sizin gibi araştırıp inceleyerek bu makaleyi yazdım. Tabi güncel sürümler kullanmak her zaman güzeldir. Fakat burda indirmiş olduğunuz 5.2 ait DSM paketleri olup 5.2 çalıştırabilen linux ile birlikte verilmektedir. Güncelleme ne yazık ki üstüne DSM 6x paketlerini kurarak gerçekleşmiyor. Verdiğiniz forum üzerinden zaten paketleri bulmuştum ve Memleketimdeki insanların yararlanması adına bir makale hazırladım. Hatta lisans ile sorun yaşamamak için firma ile görüşme de sağladıktan sonra makaleyi yayınlamaya karar verdim. Benim makaleyi yazdığım zamanda yeni paketlerle ilgili pek bir araştırma içerisine girme fırsatım pek olmadı; ama fırsatım olduğunda bunu da araştıracağım.
   İlginiz için teşekkür ederim Osman bey. İyi çalışmalar.

 12. Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ merhabalar benim sorum su şekilde olacak bu nas sürücülerine MSQL tabanlı muhasebe programı zirveyi kurup local ağda kullanıcılara bağlatarak çalıştırabilirmiyim. Nas ların içeriği hangi programların kurulmasına izin veriyor veya destekliyor.

  1. Merhaba Özgür bey,

   Maalesef istediğiniz programı kuramazsınız. Çünkü NAS yazılımı Linux tabanlı bir sistem üzerine ve kendisi ile gelen paketlerin kurulumuna izin veriyor sadece. Bu yazılımlarda Admin ile giriş yapıp uygulama ekle dediğiniz taktirde çalıştırabilirsiniz. Yada NAS sürümünü güncellerseniz 6. (güncelleme için https://xpenology.com/forum sitesini inceleyebilirsiniz) sürümde sanal pc oluşturabiliyorsunuz NAS sunucusuna. Oluşturduğunuz sanal PC üzerine windows kurulumu gerçekleştirip (Tabi bu özelliği kullanmak için iyi konfigüre edilmiş bir bilgisayar gerekecek) Yapabilirsiniz. MSQL demişsiniz. Sanırsam MsSQL demek istediniz. Eğer sadece veri tabanını olarak kullanmak istiyorsanız malesef MsSQL desteği yok. Fakat MySQL ike çalışıyorsanız çalıştırabilirsiniz. Yani MySQL veri tabanı olarak kullanabilirsiniz.
   İyi çalışmalar.

 13. Merhabalar,

  Emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Ancak pat dosyası ile kuruluma geçtiğimde geri sayıma başlıyor ve sonrasında açılmıyor. sebebi nedir acaba ?

  1. Nas sunucusu yükleme yaptıktan sonra kapanıp açılıyor mu? Açılırkın boot ortamı değişebiliyor. Boot ortamını kontrol ediniz hangi boot ortamı ile açıyorsanız (cd-flashdisk) tanımlayınız.

   1. XPEnoboot_DS3615xs_5.2-5967.1.iso iso dosyasını vmware de gösterip başlatıyorum. sonrasında pat dosyası ile nasın kurulumana geçiyorum ve yükleme işleminden sonra 10 dk dan geriye doğru sayıyor bu sırada makina restart oluyor ve siyah ekranda kalıyor.

    1. Sanal makine açılırken boot ortamına düşmüyor. Sanal makine ilk açılışta boot menuye giriş sağlamanız gerekiyor. F2 yada ESC duşlarından biri boot menüye giriyor olması gerekiyor. Yada biosa giriş sağlayıp başlangıç olarak CD-Rom (iso dosyası CD imajı olduğu için) olarak göstermeniz gerekemektedir.

 14. Hocam selamlar, VB üzerinde kullanıyorum, kurulum sırasında makine restart oluyor, sayaç 0 olduğunda, bağlanılamadı diyor, manuel bulmayı seçiyorum, açıldığında disklerin başka bir ortamdan geldiğini tekrar kurulum yapılması gerektiğini söylüyor.

  1. Ekran alıntılarını paylaşabilir misiniz? Sanal diskler oluştururken farklı disk seçeneklerini deneyiniz. Hazırlanan makale VirtualBOX üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bir sorun teşkil etmemesi gerekiyor.

   1. Tamamdır, çözüme kavuşturdum, synology üzerinden indirdiğim sürümü kuruyordum, sizden indirdiğim sürümü kurunca çözüldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:

"Gülmek her zaman mutlu olmak için değildir. Bazen öyle gülmeler vardır ki; en büyük acıları gizlemek içindir. Bob Marley"

yandex