Merhaba Ücretsiz NAS Kurulumu kendi NAS sunucunuzu oluşturmak ister misiniz? İş yerinizde veyahut evinizde bir NAS kullanmak istiyorsunuz (Network Attach Storage, Türkçe meali Ağ üzerinde veri depolama). Qnap, Synology gibi NAS cihazlarına para vermek istemiyorsanız ve evinizde yada iş yerinizde kullanmadığınız bir bilgisayarınız (mini bilgisayarınız varsa daha güzel olur) var ve bunu NAS olarak kullanmak istiyorsunuz. Yapmış olduğunuz araştırmalarda FreeNAS yada NAS4Free gibi yazılımlarla karşılaşmışsınızdır. Bunların kurulumu uzun aşamalar ve kullanımı uğraştırıcı yazılımlar. Ben size başka bir sistemden bahsedeceğim. XPEnoboot kurulumu ve kullanımı kolay olan bu sistemin sıfırdan kurulumunu ve yapılanmasından bahsedeceğiz.
İlk önce NAS sunucusu olarak kullanacağımız bilisayarı hazırlayalım. Eğer bir kaç HDD birleştirmek istiyorsanız RAiD kart kullanmanız verim açısından daha iyi olacaktır. Disklere ayrı ayrı da paylaşım verebilirsiniz.

NAS sunucusu için bilgisayar özellikleri

 1. Bir adet HDD (VM VirtualBOX dan iki adet hdd oluşturdum)
 2. Ağ bağlantısını sağlamak için bir adet ethernet kartı.
 3. Kullanım yoğunluğuna göre 2 gb yada 4 gb rem.
 4. Geçici olarak bir adet monitör. Sunucunun ip adresini öğrenmek için. DHCP den de öğrenebilirsiniz. Ağ oramında ip dağıtımı yapan bir adet DHCP (Modem yada DHCP server ben VM VirtualBoxa Windows NT 4,0 kurup DHCP olarak kullandım Windows NT 4,0 artık ücretsiz dağıtılan bir işletim sistemi)

Bilgisayarımız hazır ise kuruluma geçelim.

Kurulum

Taylan beyin linkin çalışmadığını bildirmesi üzerine (Domain adresi kapanmıştır https://download.xpenology.xyz/) Yandisk bağlantısından DS3615xs 5,2-5967.1 64 bit sürümünün PAT, ISO ve IMG dosyaları ile img dosyasını disk sürücülerine bot etmek için Win 32 Disk Imager indirebilirsiniz. IMG flash disk imajı ve VMDK VMare dosyalarıdır. Bu indireceğimiz imaj 12 HDD kadar kullanım imkanı veriyor. İster flash disk imajı isterseniz iso dosyasını cd çekerek NAS suncumuzu çalıştıralım. Flash disk yada hafıza kartından kurulum gerçekleştirmek istiyorsanız Win 32 Disk Imager programını kullanabilirsiniz. Programın son sürümü için https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/ bu adresten indirebilirsiniz.

Install/Upgrade seçeneğini seçelim.

Nas Cihaza Bağlanma

Kurulum işlemleri bittikten sonra bize bir ip adresi verecek. Örneğin bana 10.0.0.7 numaralı ip adresini verdi. Eğer ip adresini göremezseniz aynı ağa bağlı herhangi bir bilgisayarın web tarayıcısını açıp http://find.synology.com/ adresine girerek de NAS cihazımızın aldığı ip bulup gerekli kurulum işlemlerine geçebilirsiniz, web browser üzerinden NAS cihazımızın aldığı ip adresini yazmak suretiyle sunucumuzun kurulum sayfasına erişiyoruz. Eğer NAS sunucunuza bir monitör bağlamadıysanız

DHCP sunucunuzdan yada modemden hangi ip adresini aldığına bakabilirsiniz. (Windows NT 4,0 biraz nostalji olsun)

Hoş geldiniz sayfası karşıladı bizi. Kuruluma başlamak için Ayarla butonuna tıklayarak PAT dosyamızı yükleyeceğimiz sayfaya gelelim.

Gözat dedikten sonra PAT dosyamızı bulalım.

PAT dosyamızı seçip AÇ diyelim.

Şimdi Yükle butonuna tıklayınız.

Sabit diskimizdeki tüm veriler silinecek. Eğer önemli bilgileriniz varsa diskinizde yedekleyiniz. Tamam butonuna tıklayınız.

Dosya sunucumuza yükleniyor. Yükleme işlemi bittikten sonra otomatik kurulum aşamasına geçecektir.

Kurulum aşaması bittikten sonra sunucumuzu yeniden başlatacaktır.

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra Hoş geldiniz yazısı bizi karşılayacak. İleri butonuna tıklayınız.

Gerekli bilgileri girdikten sonra İleri butonuna tıklayınız. (Kullanıcı adı olarak admiın yazmışım istediğiniz bir kullanıcı adı belirleyebilirsiniz. Oluşturacağınız kullanıcı yönetici konumunda olacaktır.
Kullanıcı adı ve şifrenizi unutursanız kullanıcı ekleme, silme ve paylaşım gibi işlemleri gerçekleştiremezsiniz)NAS sunucunuza internet üzerinden de erişmek istiyorsanız seçeneği seçebilirsiniz. Ben istemediğim için seçmedim.

Gerek gördüğünüz seçeneği seçip İleri butonuna tıklayınız.

Synology den hesap açtıysanız bilgileri giriniz. Yoksa Bu adımı atla seçeneğini seçiniz.

Çıkan uyarıya Evet butonu ile cevap veriniz.

Git butonuna tıklayınız.

Sistemin yüklenmesini bekleyelim.

Yapılandırma

Kurulum bitti güzel ve sade bir yönetim sayfası karşılıyor bizi. Hemen yapmamız gereken ayarları yapalım. Paket Merkezi ile istediğiniz uygulamaları sunucunuza kurarak web arayüzü ile kolay bir kullanım elde edersiniz. Denetim Masası ile kullanıcı ekleme, paylaşım oluşturma, grup açma, ip yapılanması ve benzeri bir çok düzenlemeleri yapabilirsiniz. File Station ile paylaşımı yapılan disklere veri transferi okuma yazma ve izin gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. DSM Yardımda da işlemleri nasıl yapacağınıza yardımcı olacak yardım sayfası. İlk önce disk yapımızı oluşturalım.

Disk Oluşturma

En üst köşedeki ana menüye tıklayınız açılan menüden  Depolama Yöneticisini açalım.

Birim sekmesinden Oluştur butonuna tıklayınız.

Eğer RAID (Diskleri birleştirmek istiyorsanız) Özel direk tek hdd oluşturacaksanız Hızlı seçeneğini seçiniz ve İleri butonuna tıklayınız. Ben hızlı kurulum yapacağım.

20 GB hdd seçip ileri diyorum.

Tamam butonuna tıklıyorum.

Uygula diyerek diskimizi oluşturuyoruz.

Diskimiz oluşturuluyor.

Diski Paylaşıma Açma

Diskimiz hazır. Kurulum aşamasında diskimize biraz bilgiler kopyalandı ve şu anda 15 GB kullanıma hazır durumda. Şimdi diskimizi paylaşıma açalım.

Denetim masasını açınız.

Paylaşım Klasör’ünü seçip Oluştur butonuna tıklayınız.

Gerekli bilgileri girdikten sonra Tamam butonuna tıklayınız.

Kullanıcı Ekleme

İzinleri düzenleyelim. Tamam butonuna tıklayalım ardından. Yerel kullanıcılara okuma yazma izni verdim. Yani dosya kopyalayıp açabilsinler. Şimdi de erişebilmeleri için kullanıcı oluşturalım.

Kullanıcılara gelip Oluştur butonuna tıklayınız.

Kullanıcı bilgilerini girdikten sonra ek seçeneklerden istediğinizi işaretleyebilirsiniz ardından İleri butona tıklayınız.

Hangi guruba dahil etmek istiyorsanız seçtikten sonra İleri butonuna tıklayınız. Yönetici yapmak istiyorsanız adminstrators gurubuna eklemeniz yeterli olacaktır. Biz normal kullanıcı olmasını istiyoruz.

Oluşturduğumuz ortak paylaşıma okuma yazma izni verelim ve İleri butonuna tıklayınız

Kullanabileceği alanı belirleyebilirsiniz. 0 yazarsanız sınırsız yani diskin kapasitesi kadar kullanabilir örneğin 5 gb kullanmasını istiyorsanız 5 yazmanız yeterli.

Erişim türlerini seçiniz.

Adil kota kullandırmak istiyorsanız insafınıza kalmış bir durum :).  0 yazarsanız  sınırsız  limit vermiş olursunuz. Seçim yaptıktan sonra İleri butonuna tıklayınız.

Uygula diyerek kullanıcıyı oluşturalım.

İki adet kullanıcımız etkin. Biri Admiın ilk kurulum yaparken ki oluşturduğumuz kullanıcı ikincisi zmehmet diğeri pasif onları etkinleştirmek için pasif kullanıcılara çift tıklayıp Bu Hesabı Devre Dışı bırak seçeneğini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Ağ Ayarları

DHCP acizliğine uğramamak için ip adresimizi sabitleyelim. Ağ seçeneğinden Ağ Arabirimine girerek LAN ağımızı seçip Düzenle diyelim.

Manuel yapılandırma kullan seçeneğinden NAS sunucumuza istediğimiz bir ip verip ip yapılanmamızı tamaladıktan sonra Tamam butonu ile değişiklikleri kaydedelim.

Kullanıma açma

İşlemlerimiz bitti. Şimdi çıkış yapıp zmehmet kullanıcısı ile oturum açalım.

Kullanıcı adı ve şifremizi yazdıktan sonra Oturum aç butonuna tıklayınız.

Sade bir arayüz karşıladı bizi user gurubunda olduğumuz için ayar yapamıyoruz sadece dosya yükleyebilir ve dosyaları okuyabiliriz. File Station girip dosya yükleyelim.

Dosya sürükleyerek yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çıkan uyarıya üstüne yaz yada atla seçeneğini seçiniz.

Dosyamızı aktardık. Bir diğer iletişim yöntemi ise Ağ üzerinden erişmek.

Ağdaki bilgisayarlara baktığımızda DEPO Bilgisayar ve diğer aygıtlarda da DEPO göreceksiniz. Diğer aygıtlardakine tıkladığınızda varsayılan web tarayıcınızı açacaktır. Biz DEPO bilgisayara girelim. Yada direk ip adresini \\10.0.0.7 yazarak da erişebilirsiniz.

Depo bilgisayarına girmeye çalıştığımızda bizden Kullancı adı ve şifre isteyecek. Oluşturduğumuz zmehmet user bilgilerini girelimTamam butonuna tıklayalım.

Bağlantıyı sağladık. Ortak Alan dizinine girdiğimizde az önce kopyaladığımız softether dosyasını göreceksiniz.

Yüklü olan dosyalara web arayüzünden sağ tıklayarak ek seçeneklere bakabilirsiniz. Web arayüzünden dosyaları açabiliyoruz.

Web browser üzerinden videomuzu oynatabiliyoruz. Birde fotoğraflara bakalım.

Fotoğrafımızı da açtık.  Şimdi şöyle bir senaryo oluşturalım. Belirlediğimiz kullanıcı sadece izinli klasöre erişebilsin. Denemek amaçlı user_deneme adlı bir kullanıcı açalım.

Bilgileri girdikten sonra İleri butonuna tıklayınız.

Normal bir user grubuna alalım.

Paylaşıma okuma yazma izni verelim.

İleri butonuna tıklayınız.

Seçimi yapıp ileri butonuna tıklayınız.

İleri butonuna tıklayınız.

Onaylamak için Uygula diyelim ve kullanıcımızı oluşturalım.

Ana menüde bulunan Flie Station’u açalım ve yeni bir klasör oluşturalım.

Herhangi bir isim belirledikten sonra Tamam butonuna basınız

Klasöre sağ tıklayınz ve Özellikleri tıklayınız.

İzinler bölümüne gelelim.

İzin vereceğimiz user_deneme kullanıcısına tüm izinleri verelim ve erişmesini istemediğimiz kullanıcılara izinleri kapatalım. Tamam diyerek değişiklikleri kaydedelim ve admin kullanıcısından çıkış yapıp user_deneme kullanıcısı ile giriş yapalım.

Denem kullanıcımız olan user_deneme adlı kullanıcı erişim sağladı, şimdi de oturumu kapatıp zmehmet ile deneyelim.

Maalesef erişim iznimizin olmadığından dolayı hata aldık. Daha bir çok senaryo gerçekleştirebilirsiniz.

Notlar

Paket Merkezinden NAS sunucunuza uygulama yükleyerek daha çok kullanışlı hale getirebilirsiniz. Ufak bir iş yeriniz var ve boşta da kullanmadığınız mini bir pcnizde varsa elinizde tam size göre bir NAS sunucusu oluşturdunuz demek. Kurulum bittikten sonra cd veyahut flash disk kullanıyorsanız nas sunucuyu açmak için takmak zorundasınız. Boot ortamınız olmadan nas sunucunuzu başlatamazsınız. Küçük sandisk flash diskler yada hafıza kartı da kullanabilirsiniz. Önemli olan bilgisayarınıza boot ortamı olarak tanıtabilmeniz. Boot ortamını hangi ortam sürücüsü ile oluşturmanızın bir önemi yok?

Önemli Not: Kesinlikle güncelleme yapmayınız, güncelleme yaptığınız taktirde dosyalarınıza erişemezsiniz. Tekrar kurmak için takılı hdd leri formatlamanız gerekmektedir.
Lisans Hakkına

Kurulum bitti ama neticede bu yazılım Synology firması için yazılmış bir yazılım yasal bir sorumluluğumuz olur mu diye Synology firması ile iletişime geçtim. Kullanmam konusunda herhangi bir yasal sorunun olmadığını fakat herhangi bir teknik sorunla karşılaştığımızda bize destek sağlamadıklarına dair cevaplamaları üzerine bende böyle bir makale yazmaya karar verdim. Zaten şu anda ücretsiz yazılım olarak kullanılan freeNAS gibi yazılımlarda teknik bir sorunla karşılaştığımız zaman destek sağlamamaktadır. Hem ara yüzü olsun hem kurulumu ve kullanımı bakımından ücretsiz verilen diğer yazılımlardan gayet üstün bir OS sistemi.

Mail yazışmaları:

Kolay gelsin.

136 Yorumlar
 1. tanju 7 yıl önce
  Cevapla

  kurulum sırasında disk station login diyor ve şifre girmemizi istiyor. şifresi nedir?

  • Merhaba Tanju bey, ilk kurulum esnasında şifre tanımlı değil malesef. Size verilecek olan ip adresi ile web arayüzündan bağlanıp gerekli düzenlemeler yaptıktan sonra belirleyeceğiniz admin kullanıcısı ve şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Aynı şifre ile root olarak da giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca yönetim panelinden istediğiniz kullanıcılara terminal erişimi için izin verebilirsiniz.

   • tanju 7 yıl önce
    Cevapla

    hocam bana ip vermediki daha kurulumu yaparken şifre soruyor. Konuda 3.resimde hocam altta login diyor o şekilde bekliyor?

 2. Enes Aslan 7 yıl önce
  Cevapla

  Hocam merhaba , emeğinize sağlık çok güzel ve detaylı anlatım olmuş. Bir sorum var o da şudur : Kurulumu yaptık problemsiz çalışıyor diyelim ve ağa dahil ettik. Ağda bulunan kullanıcının herhangi birisi bilgisayarına virüs bulaştırdı ve virüs tüm dosyaların uzantılarını değiştirdi ve şifreledi. Üstelik ağda da yayılan bir virüs.(ransomware). Bu sistemi de etkileyecek mi ? Nas içerisinde bulunan dosyalara da zarar verir mi ?

  • Şimdi Nas’a dosya eklemek ve okumak için mutluku kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekiyor. Eğer kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra ağda yayılacak olan virüsten büyük ihtimal etkilenecek diye düşünüyorum.

   • Enes Aslan 7 yıl önce
    Cevapla

    Kendi içerisinde herhangi bir antivirüs tarzı önlem var mı ?

    • Yönetim panelinden uygulamalar kısmında güvenlik için belirli uygulamalar mevcut. Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için antivirüs seçenekleri pek yok. Genelde virüsler windows işletim sisteminde çalıştıklarından dolayı linux için yazılmış antivirüsler çok az. Virüsler için öncelikle kullanıcıları bilinçlendirmek en makulu. Her ne kadar antivürüs programları bir önlem olsada asıl önlem alacak kişiler bilgisayar kullanıcılarıdır.

     • Enes Aslan 7 yıl önce

      Linux tabanlı olması en büyük artısı. Boşa bilgisayar çıktığında deneyeceğim bunu. Teşekkürler hocam.

     • Rica ederim. Kolay gelsin.

 3. Mehmet SOYSAL 7 yıl önce
  Cevapla

  Merhana, çok güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Güncelleme yapabiliyor muyuz bunu kurduktan sonra.

  • Yazılım paketleri kurulabilir fakat güncelleme yaparsanız sistem bir döngüye giriyor ve açılmıyor. Sürekli pat dosyası yüklemenizi istiyor. Bu yüzden son strüme güncellemenizi sorun teşkil edebilir.

 4. Mehmet 7 yıl önce
  Cevapla

  Zülfü hocam merhaba,
  Zaten arayıştaydım, çok güzel bir paylaşım olmuş.
  Esxi6 üzerine adım adım kurulumu yaptım. Ancak kurulum bittikten sonra 10dk dan geri sayım bitip restart olduktan sonra açılmıyor. Sebebi ne olabilir? Cd.iso aktif, 50gb disk tanımlı. Siyah ekran kalıyor. Bilgi verirmisiniz?

  • Bilgisayarınız kapanıp tekrar açıldığından emin misiniz. Kapanıp açıldıktan sonra XPEnoboot menüsü gelmiyorsa boot ortamını tekrar kontrol etmenizde fayda olacaktır. Normal seyir şu şekilde gerçekleşiyor.
   Kurulum bittikten sonra sistem kendini reboot eder. Bilgisayar açılırken boot ortamlarını kontrol eder ve bizim XPEnoboot imajımızı görüp onun üzerinden açılmaya başlar
   acilis
   acilis
   5 Saniye geçikten sonra yada ilk seçeneği seçerek sistemin açılmasını bekliyoruz.
   İmajımızı açılıyor
   Bilgisayar belleğine imajımızı aktarıyor.
   1
   2
   Gerekli düzenlemeler yapılıyor
   login
   En sonunda da login ekranı gelmesi gerekiyor. İlk başta takılıyorsanız boot ortamında bir sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. İmaj dosyasını yeniden indirip tekrar deneyiniz.

   • Mehmet 7 yıl önce
    Cevapla

    Yaptığım işlemler;
    2gb ram, 50gb vmdk, e1000 eth ile sorunsuz kurulum yapılıyor.
    Açıldıktan sonra sorunsuz şekilde pat dosyası kuruluyor. Kurulum bitip restart ettiğinde gelmiyor. Bootu bulamıyor evet. Ama neden? iso da sorun olsa kurulum gerçekleşmez ki tekrar indirdim siz diyince yine aynı.Bilemedim takıldım kaldım.

    • Sanalaştırma için ne kullanıyorsunuz. Virtual BOX üzerinden sorunsuz kurulum gerçekleştirdim. İlgili makaleyi Virtual BOX üzerinden anlattım. Oluşturduğunuz sanal PC 64 bit Linux olarak mı oluşturuyorsunuz.

     • Mehmet 7 yıl önce

      esxi6 üzerinde kurulum yapıyorum. evet linux x64.

     • Ext-4 ile deneyebilir misiniz? Ayrıca sanalaştırma için virtual BOX deneme imkanız var mı?

 5. Mehmet 7 yıl önce
  Cevapla

  Maalesef ortamım esxi6. Vmdk dosyası ile denemeler yapacağım. Sonucu yazarım buraya. Teşekkür ederim.

 6. Mehmet 7 yıl önce
  Cevapla

  Sorunu çözdüm. Mesele dediğiniz gibi boot. Kurulum bittikten sonra ilginç şekilde 1. boot device olarak hdd seçili idi. Onu cdrom yapınca açıldı. Şuan sorun yok. Teşekkür ederim.

  • Sorunu çözmenize sevindim. İyi çalışmalar dilerim.

  • kemal 5 yıl önce
   Cevapla

   merhaba bende esxi 6,7 kullanıyorum açıklamanızı tam anlıyamadım. konuyu biraz daha açarmısınız adım adım

   • Daha ayrıntılı nasıl anlatabilirim ki. Takıldığınız yeri söylerseniz daha uyi olur.

    • kemal 5 yıl önce
     Cevapla

     kurulumu esxi 6,7 ye iso dosyası ile gerçekleştirdim PAT dosyasınıda ekledim kurulum bittik den ve yeniden başladıktan sonra daha da açılmadı ekran da _ işaret yanıp yanıp sönüyor ” boot. Kurulum bittikten sonra ilginç şekilde 1. boot device olarak hdd seçili idi. Onu cdrom yapınca açıldı. Şuan sorun yok. ” diye yazısı var arkadaşın önceki yazılarınada baktım ama bir anlam veremedim esxi 6.7 de nasıl bir adım yapmalıyım linux 64 seçildi disk raid5 yapısında 500gb yer verildi kurulum biiti yeniden başladı sonra dahada açılmadı _? adım adım nasıl bir şey yapmalıyım

     • Sanal pc açıldığında boot ortamı olarak hdd görüyor hdd de boot ortamı olmadığı için açılmıyor. Bu yüzden boot ortamı olarak cd yada flash disk ne kullanıyorsanız onu seçiniz. Boot menu esxi diye aratırsanız çıkacaktır.

     • kemal 5 yıl önce

      Zülfü Mehmet bey aydınlatığınız için çok tşekkür ederiz boot u dediğiniz gibi bios dan cdrom gösterdim wmwri de cdroom u iso gösterdikten sonra çalıştı. synology gibi bir yazımı hiç tahmin etmiyodum free ye düşeceğine emeğinize sağlık

 7. Taylan 7 yıl önce
  Cevapla

  merhaba,
  yazınız çok güzel teşekkür ederim
  vermiş olduğunuz dosyaarı indirmek için link çalışmıyor, farklı bir siteden pat dosyasını indirdim fakat, bilgisayara kurmak için iso dosyası yok. elinizde varsa siteye veya başka bir yere yükleyebilirmisiniz.

 8. Taylan 7 yıl önce
  Cevapla

  pat dosya ile aynı sürümde olması şartmı peki

 9. Taylan 7 yıl önce
  Cevapla

  eğer elinizde varsa aynı sürümün pat dosyasını da eklermisiniz.
  teşekkürler

 10. Taylan 7 yıl önce
  Cevapla

  teşekkürler

 11. Mehmet 7 yıl önce
  Cevapla

  Üç lokasyona sanalda kurulum yaptım. Birbirlerine yedekleniyorlar. Güzel çalışıyor sistem. Tekrardan Mehmet beye teşekkür ederim. Ama elimde qnap cihazda var, eline su dökemez qnapin 🙂

 12. Hakan KAPLANOĞLU 7 yıl önce
  Cevapla

  Son zamanlarda gördüğüm en güzel ve en ender makalelerden birisi 🙂

  Teşekkürler.

 13. metin kara 7 yıl önce
  Cevapla

  Selamın aleykum. Bu iso dosyasını flash a yazdıracaz tamam pat ve img dosyalarını da mı sonradan flashın içine atacaz anlayamadım. Şimdi biz flash disk işini nasıl yapacaz boot olayına kadar tam anlayamadım kardeş.

  • Metin bey karıştıracak bir durum yok. Yapmanız gereken
   Nas sunucusu olarak kullanacağınız bilgisayar kasasının açılması için bir boot ortamına ihtiyacınız var. Boot ortamı olarak kullanabileceğiniz iki seçenek var. Biri flash disk(hafıza kartı da olur) diğeri ise cd. Cd ile boot ortamını oluşturmak isterseniz iso dosyasını cd kopyalamanız gerekiyor ve her açılışta cd takılı olması gerekli. Aksi durumda boot ortamı açılmayacak ve NAS sisteminiz aktif olmayacaktır. Aynı şekilde flash disk ile açmak isterseniz de img dosyasını flash diske çekmeniz. Img dosyasını çekmeniz için gerekli program da ekli dosyada mevcuttur. Kısaca tekrarlamak gerekirse eğer cd kullanacaksanız iso kalıbını cd çekiniz img dosyası ile uğraşmanıza gerek yok. Flash disk kullanacaksanız img dosyasını kullanın iso dosyasını kullanmanıza gerek yoktur. Pat dosyasını da sistem kurulduktan sonra kurulum için gerekli olacak size. Zaten makalede tüm aşamaları anlatım. İlk önce makaleyi baştan sona okuyup kuruluma öyle geçiniz. Kolay gelsin.

 14. Hakan 7 yıl önce
  Cevapla

  Güncellemeyi hiç mi yapmayacağız sürekli ibare duruyor köşede?

  • Malesef güncelleme yaparsanız sistem bir kısır döngüye dönüşüyor ve sürekli güncel dosya yüklemenizi isteyecek sistem açılmayacaktır. Yani kısaca güncelleme yapmayınız. Deneme maksadı ile güncelleme yapabilirsiniz. Güncelleme yaptıktan sonra sistem açılmayacaktır. HDD nizi formatlamanız gerekecektir.
   İyi çalışmalar.

 15. Hakan 7 yıl önce
  Cevapla

  Kurulum hersey tamam paylasımlar tamam sayenizde güzel oldu. Ama tarayıcılarda 3 sayfa taradıktan sonra tarama dosyasını almıyor belli bir ayar mı yapmam gerekiyor.

  • Malesef yazıcı hakkında pek deneme ilkanım olmadı açıkçası. Şöyle bir yöntem deneyiniz tarayici adında bir dizin açınız tarayıcınıza \nas_ip_adresetarayici bu tarayici dizinine tüm kullanıcılara şifreseiz erişim vermeyi deneyiniz. Bu şekilde bir yapılandırma uygulayınız. Kolay gelsin.

 16. Hakan 7 yıl önce
  Cevapla

  Merhaba konsol kullanıcı adı ve şifresi ne olarak geciyor? Konsoldan komut vermek istiyorum bazen.

  • Kullanıcı adı root yada admin olarak giriş yapabilirsiniz şifrede oluşturduğunuz ilk admin şifresi ile aynıdır.

 17. Osman 7 yıl önce
  Cevapla

  Merhaba. Yazılımların teknik kısmını merak ettim. İlgi gösteren olursa sevinirim. Boot yapan linuxu merak ettim. ismi, amacı, hakkında detaylı bilgi varmı? Sadece bu amaclamı oluşturulmuş?, synlogy firmasınamı ait?
  Kurulum yaptığımız pat dosyasının daha yeni yada üst (daha pro) versiyonları varmı? Nereden bulup indire biliriz? Makale Yen’i ama zaman geçtikçe okuyuculara güncel versiyonları için ip ucu olur! Ayrıca bencecFreeNas’a karşı Yen’i başlayanlar için çok daha alternatifli çünkü stabil ve arkasında güçlü bir firma olan yazılım olduğu için.

 18. Osman 7 yıl önce
  Cevapla

  Üst versiyonları yüklemek isteyenler için kısa bilgi;synology firması hem donanım hem yazılım üreticisi! Ürettiği donanımlarda çalışması için os(opereting sistem=işetim sistemi) de geliştiyor ve buna isim olarak DSM diyor ve uzantısı pat dır. Son versiyonu 6.1.3 (burda anlatılan versiyon 5.9.6.7) Burda anlatılan ve google driver Den indirilen dosyayı açıklamak gerekirse (DSM_DS3615xs_5967.pat);
  DSM>>>> işletim sistemi olduğunu ifade ediyor.
  DS3615xs>>>> ürettiği donanımın kodunu ifade ediyor. (bakınız: https://www.amazon.co.uk/Synology-DS3615xs-Network-Attached-Storage/dp/B00PJZ6NNY)
  5967>>>> İşetim sisteminin versiyon numarasını ifade ediyor.

  Daha üst/güncel pat dosyasını şu linkten indirip/ileriki zamanlarda takip edip deneyerek kullanabilirsiniz!!! https://usdl.synology.com/download/DSM/release/6.1.3/15152/DSM_DS3615xs_15152.pat

  Ana link:: https://usdl.synology.com/download/DSM/release/

 19. Osman 7 yıl önce
  Cevapla

  Şu forumu güncel yazılımlar için incelemenizi şiddetle tavsiye eserim https://xpenology.com/forum/forum/1-xpenology-general-discussion/

  • Merhaba Osman bey, araştırmanız gayet yerinde. Bende sizin gibi araştırıp inceleyerek bu makaleyi yazdım. Tabi güncel sürümler kullanmak her zaman güzeldir. Fakat burda indirmiş olduğunuz 5.2 ait DSM paketleri olup 5.2 çalıştırabilen linux ile birlikte verilmektedir. Güncelleme ne yazık ki üstüne DSM 6x paketlerini kurarak gerçekleşmiyor. Verdiğiniz forum üzerinden zaten paketleri bulmuştum ve Memleketimdeki insanların yararlanması adına bir makale hazırladım. Hatta lisans ile sorun yaşamamak için firma ile görüşme de sağladıktan sonra makaleyi yayınlamaya karar verdim. Benim makaleyi yazdığım zamanda yeni paketlerle ilgili pek bir araştırma içerisine girme fırsatım pek olmadı; ama fırsatım olduğunda bunu da araştıracağım.
   İlginiz için teşekkür ederim Osman bey. İyi çalışmalar.

 20. özgür Baloğlu 7 yıl önce
  Cevapla

  Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ merhabalar benim sorum su şekilde olacak bu nas sürücülerine MSQL tabanlı muhasebe programı zirveyi kurup local ağda kullanıcılara bağlatarak çalıştırabilirmiyim. Nas ların içeriği hangi programların kurulmasına izin veriyor veya destekliyor.

  • Merhaba Özgür bey,

   Maalesef istediğiniz programı kuramazsınız. Çünkü NAS yazılımı Linux tabanlı bir sistem üzerine ve kendisi ile gelen paketlerin kurulumuna izin veriyor sadece. Bu yazılımlarda Admin ile giriş yapıp uygulama ekle dediğiniz taktirde çalıştırabilirsiniz. Yada NAS sürümünü güncellerseniz 6. (güncelleme için https://xpenology.com/forum sitesini inceleyebilirsiniz) sürümde sanal pc oluşturabiliyorsunuz NAS sunucusuna. Oluşturduğunuz sanal PC üzerine windows kurulumu gerçekleştirip (Tabi bu özelliği kullanmak için iyi konfigüre edilmiş bir bilgisayar gerekecek) Yapabilirsiniz. MSQL demişsiniz. Sanırsam MsSQL demek istediniz. Eğer sadece veri tabanını olarak kullanmak istiyorsanız malesef MsSQL desteği yok. Fakat MySQL ike çalışıyorsanız çalıştırabilirsiniz. Yani MySQL veri tabanı olarak kullanabilirsiniz.
   İyi çalışmalar.

 21. Ali Kaya 7 yıl önce
  Cevapla

  Merhabalar,

  Emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Ancak pat dosyası ile kuruluma geçtiğimde geri sayıma başlıyor ve sonrasında açılmıyor. sebebi nedir acaba ?

  • Nas sunucusu yükleme yaptıktan sonra kapanıp açılıyor mu? Açılırkın boot ortamı değişebiliyor. Boot ortamını kontrol ediniz hangi boot ortamı ile açıyorsanız (cd-flashdisk) tanımlayınız.

   • Ali Kaya 7 yıl önce
    Cevapla

    XPEnoboot_DS3615xs_5.2-5967.1.iso iso dosyasını vmware de gösterip başlatıyorum. sonrasında pat dosyası ile nasın kurulumana geçiyorum ve yükleme işleminden sonra 10 dk dan geriye doğru sayıyor bu sırada makina restart oluyor ve siyah ekranda kalıyor.

    • Sanal makine açılırken boot ortamına düşmüyor. Sanal makine ilk açılışta boot menuye giriş sağlamanız gerekiyor. F2 yada ESC duşlarından biri boot menüye giriyor olması gerekiyor. Yada biosa giriş sağlayıp başlangıç olarak CD-Rom (iso dosyası CD imajı olduğu için) olarak göstermeniz gerekemektedir.

 22. Mete Can Soyöz 7 yıl önce
  Cevapla

  Hocam selamlar, VB üzerinde kullanıyorum, kurulum sırasında makine restart oluyor, sayaç 0 olduğunda, bağlanılamadı diyor, manuel bulmayı seçiyorum, açıldığında disklerin başka bir ortamdan geldiğini tekrar kurulum yapılması gerektiğini söylüyor.

  • Ekran alıntılarını paylaşabilir misiniz? Sanal diskler oluştururken farklı disk seçeneklerini deneyiniz. Hazırlanan makale VirtualBOX üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bir sorun teşkil etmemesi gerekiyor.

   • Mete Can Soyöz 7 yıl önce
    Cevapla

    Tamamdır, çözüme kavuşturdum, synology üzerinden indirdiğim sürümü kuruyordum, sizden indirdiğim sürümü kurunca çözüldü.

 23. Batuhan 7 yıl önce
  Cevapla

  Hocam öncelikle makaleniz için teşekkür ederim. Ben sıradan temel bilgiye sahip bir windows kullanıcısıyım ve bu konuda anlamadığım tek nokta bu yazılımı işletim sistemi gibi bir bilgisayara kurabilir miyim yoksa sadece sanal makine yardımıyla mı çalıştırabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Batuhan bey, makalede yazdım belki çok açık olmamış olabilir. Elbette fiziki yani gerçek bir bilgisayara kurup kullanabilirsiniz. Bunun için micro pc yada mini pc diye tabir edilen bilgisayar kullanma imkanınız varsa daha kullanışlı olacaktar. Yoksa normal bir kasayı da kullanabilirsiniz.

   • batuhan 7 yıl önce
    Cevapla

    Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. İnternete ancak cumartesi pazar girebiliyorum bu yüzden teşekkürüm biraz geç oldu. Kablolu olarak gayet güzel bir şekilde istediğimi halledebildim. Sormak istediğim diğer bir soru ise bunu kablosuz olarak yapmak mümkün müdür?

    • Önemli değil, kablosuz bir modeminiz yada bir accsess poind kullanarak kablosuz olarak erişim sağlayabilirsiniz.

     • Batuhan 7 yıl önce

      Nas olarak kullanacağımız bilgisayarı routera kablosuz olarak bağlamak mümkün mü peki? ^_^ Yoksa çok şey mi istiyorum. 😀

     • Nas kurulu bilgisayarı ağınıza bağlamanız yeterli. Ağınızda kablosuz bir ağ trafiği kullanıyorsanız kalosuz ağ üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz elbette

 24. Emrah 7 yıl önce
  Cevapla

  Merhaba,
  Daha önce linux üzerinde LVM oluşturulmuş veri olan diski tanıyor mu kurulumdan sonra?
  Teşekkürler.

 25. gürkan 7 yıl önce
  Cevapla

  eth0 not found hatası veriyor
  HP prolint ML10 v3 üzerine kurmaya çalışıyorum neden olabilir ?

  • Gürkan bey, yeni bir kasa olduğu için interface (ethernet kartı) tanımıyor olabilir. Kurulum için harici bir interface (realtek vb) kullanıp kurulumdan sonra bilgisayarınızdaki interfacenin linux driverini bulup tanıtmayı deneyebilirsiniz.

 26. Okan Erdem 7 yıl önce
  Cevapla

  Hocam öncelikle bu güzel makale için çok teşekkürler. Dün test etmek amacı ile sanal makinaya kurdum ve herşey güzel ancak dediğiniz gibi içerisine girip update yaptığımızda ne yazıkki bir sorun oluyor. Update paketini indiriyor ve kuruluma geçiyor ancak cihaz yeniden başladığında disklerin yeni bir cihaza taşındığını ve kurtarılması gerektiğini söyleyen bir uyarı geliyor. Kurtar dediğinizde yine kısır bir döngül oluyor ve yine aynı sorun. Merak ettiğim şey eğer en güncel versiyonunu kullanmak istersek en güncel sürümü indirip onu mu başta kurmalıyız? Pat dosyalarını paylaşmışlar fakat o pat dosyasına ait isoyu nereden edineceğiz? Sizin kurulum paketi içerisinde hem pat hem iso var.

  Diğer bir sorum usb nin 2.0 hızda çalışması siztemin performansını çok fazla etikeler mi? Synology hesabını oluşturup dışarıdan erişmeyi denediniz mi? işe yarıyor mu? Yani bu sistemin synology cihazına göre çalışmayan özellikleri tam olarak nelerdir?

  • Merhaba rica ederim. İşinize yaraması umuduyla. Sorularınıza cevap vermem gerekirse.
   1 – Güncel sürümü denemek için pek fırsatım olmadı. Sanırsam güncel sürüm için bir iso dosyası yok. Ve sanal PC kurmayı bir ara denedim fakat bir kaç deneme yapmam gerekiyor. USB boot olarak tanıtmak gerekiyor ama sanala üzerinde deneyemedim. Gerçek bir PC üzerinden denemek gerekiyor. İmaj içerisinde bir kaç düzenleme yapmak gerekiyor. Kurulum ile ilgili yabancı form sitesi var. https://xpenology.com/forum/forum/44-custom-built-hardware/ bu sitede kurulum ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.
   2 – Sistemin açılması o kadar uzun sürmüyor bu yüzden etkilemeyecektir. Belki ilk kurulumda biraz hızlı olacaktır ama sizi çok bekleteceğini sanmıyorum USB 2.0
   3 – Uzaktan erişmek istiyorsanız Modem yada router üzeründen port yönlendirmesi, DMZ yada NAT yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Synology üzerinden deneme fırsatım olmadı malesef.
   İyi çalışmalar dilerim.

   • Okan Erdem 7 yıl önce
    Cevapla

    Peki son bir soru, örneğin 4 adet 500 gb hdd kullanacağım. Bu hdd lerin boyutları aynı olsa fakat markaları farklı olsa sorun yaratır mı?

    • Genel itibari ile sorun teşkil etmemesi gerekiyor. Tabi aynı model ve markaların tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Neticede Raid yapınca aynı model HDD lerde bile sorun çıkmaktadır.

 27. Okan Erdem 7 yıl önce
  Cevapla

  bu arada usb den boot ediyoruz ama sonradan kurulan bu uyguolamalar ve ayarlar nereye kaydoluyor? usb belleğe mi yoksa sabitdisklere mi?

  • Boot için kullandığımız cd yada fd de herhangi bir kayıt oluşmuyor. Kayıt ortamı olarak hdd kullanılmaktadır. İmaj ile sadece sistem başlatılmaktadır.

 28. Haluk 7 yıl önce
  Cevapla

  Merhaba anlatımınız çok güzel ve açıklayıcı herşey için teşekkür ederim verimli bir konu üzerinde bu kadar detaya girmeniz ve açıklayıcı bir uslup sergilemeniz konu ile ilgili birçok kişiyi tahim ediyorum ki yeter,ince tatmin etmiştir.
  Aslında sistemi kurdum herhangi bir problem olmadı, ancak tam olarak aklımda olan sistemi ifade etmek gerekirse; Q9550 ve 4 gb ram bulunan bir siteme sahibim bu sisteme 3’er TB den 2 adet hdd aldım ve sistemimi bu şekilde kurdum sonradan 6 tb daha disk eklemeyi düşünüyorum. Bu sistemi eve kurararak kendime ait bir bulut deolamaya çevirmek istiyorum ayrıca bu sistemi ofisimden de erişebilmnem gerekli ve ailemin bu sistemi bulut depolama olarak kullanmasını istiyorum.
  Kısaca Evimde bulunana bu bilgisayarı sadece Cat6 ve elektirk bağlantısı ile ev dışında açabileceğim ve ofisimdeki pcden yedekleme yapabileceğim , diğer kullanıcılarında uzaktan ulaşabileceği ve yedekleme yapabileceği bir sistem kurmak istiyıorum…

  Tabiki yoğun kullanım olmayacağı için genellikle sistem kapalı olacak sadece istediğimde uzaktan açmam gerekecek. gereksiz elektrik sarfiyatını engellmek istiyorum

  Statik bir IP adresim yok Vodafone fiber net kullanıyorum Bilgisayarımda Wakeup On Lan Özelliği mevcut ama ben bunları nasıl yaparım bilmiyorum…

  Umarım yardımcı olabilirsiniz. Çünkü aradığıma en yakın bilgiyi detaylı bir şekilde burada bulabildim.

  Teşekkür ederim

  • Merhaba haluk bey, uzaktan erişim için modemden 80 portunu yönlendirmeniz yeterli olacaktır. İp adresiniz modem reboot olmadığı sürece kullanabilirsiniz. Aksi taktirde sürekli ip adresini sürekli öğrenmeniz gerekecektir. Noip gibi uygulamalar size yardımcı olabilir. Takıldığınız yerde tekrar yardımcı olmaya çamışırım. Yeni yılınızıda kutlarım bu arada. Ben yazdığım makaleleri genel anlamda adım adım ve çıkabilecek sorunlar göz önüne alarak yazıyorum. Üstün körü anlatmamaya çalışıyorum. İnternette bir tabir var lafım meclisten dışarı. Bilale anlatır gibi yazmaya çalışıyorum. İyi çalışmalar.

 29. Soner G 6 yıl önce
  Cevapla

  Merhabalr. Öncelikle. Öyle bir yazı için teşekkürler. Şöyle bir senaryo mümkün mü? Belirlediğim köasöre sadece belirlediğim uzantıda dosya kaydedilsin. Malum şifreleme virüsleri can yakıyor. Sqlbackupandftp de network üzerine networkteki şifreli paylaşımın bilgilerini yazarak veritabanını zip olarak kaydedebiliyoruz. Ağ üzerindeki windows tabanlı bir sisteme bulaşan virüs sqlbackupand ftp ile nas üzerine alacağımız yedeğe etki eder mi? Sistemi belirli bir saatte açıp kapatmak için sistemde güç planlaması ile ilgili bir uygulama var mı? Windows yüklü bir makineden wak on lan yapan bir programla bilgisayarı açacağız. Sistem yedek alıp istediğimiz saatte nas üzerinden de kapatacağız misal. Şimdiden teşekkürler.

  • Ağ üzerinden kullanıcı hesabı açık ve dosya okuma yazma izni varsa okuma yazma izinlerine sahip olduğu dosyaları şifreleyecektir diye tahmin yürütüyorum. Fakat paketler bölümünde antivirüs paketleri var bunlar size bir nebze de olsa fayda sağlayabilecektir. belirli dosya yazma izni seçeneklerde yok diye biliyorum. Sadece kullanıcı bazlı engelleme yapabiliyorsunuz.
   Bu isteklerinizi QNap ile iletişime bilgi alabilirsiniz. Sqynlogy ile de iletişime geçerek yeni sürümlerde bu özellik mevcut mu öğrenebilirsiniz.
   Kolay gelsin.

 30. Ertugrul Y 6 yıl önce
  Cevapla

  Merhaba, Çok detaylı bu yazı için teşekkürler.
  Sormak istediğim bir konu var. Bu NAS sistemi üzerinde PLEX çalıştırabilir miyiz?
  Dosya olarak erişilebildiğini görüyorum.
  Peki bu cihazda PLEX gibi bir media server çalıştırarak, film / dizi arşivime ev ağında güzel bir arayüz ile ulaşabilir miyim?

  • Evet, media server özelliği mevcut. Paketler kısmında indirebilirsiniz. Kurulum yapıp geri dönüş sağlarsanız memnun olurum.

 31. Trb 6 yıl önce
  Cevapla

  Emeğinize teşekkürler, bir defa otomatik güncelleme yapmış olması dolayısıyla sistem çökse de şuan stabil bir şekilde kullanıyorum. Anlatımınız gayet anlaşılır, süreçler takip edildiğinde sorun yaşanmadan yüklenilebilir.
  Sadece yeni sürümler için bir çalışma yapılabilir mi?

  • Yeni sürüm ile ilgili çalışma yapmayı düşünüyorum fakat imkan dahilinde olmadığından bir çalışma oluşturamıyorum malesef. Güncellemeyi devre dışı bırakırsanız sorun ortadan kalkar.

 32. erkut 6 yıl önce
  Cevapla

  çok teşekkürler üstad.bu makaleni okuyup boşa cıkan bir server linux file server yaptım 2 aydır kullanmaktayım.

 33. ilker avcı 6 yıl önce
  Cevapla

  Merhabalar; öncellikle böyle bir makale paylaştığınız için size teşekkür ederim ve her arkadaşın sorunsuna cevap verdiğiniz yönlendirme yaptığınız içinde teşekkür ederim ben bir pcye kurulumu yaptım deneme amaçlı ama benim amacım blueray film serveri yapmak istiyorum (mkv uzantılı bir film ortalama 10-15 gb boyutunda) bu filmleri kendi ağımdan izlemek ve başka bir arkadaşımla aktif şekilde paylaşmak istiyorum oda uzaktan bağlanıp film atıp veya izlemek istiyor bende aynı şekilde 1. bu işlem için bu serverda nasıl bir yol izlemem lazım, 2. olarak uzaktan bağlanmak için bu server üzerinde hangi ayarları aktif etmem lazım bana detaylı olarak bilgi verebilirseniz eğer sevinirim 3. olarak modemde hangi portları aktif etmem gerekiyor.

  • Merhaba İlker bey;

   Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkürler. NAS serveri daha önce Media Server olarak kullanmadım. İnternet üzerinden uzaktanda ulaşmak şstşyorsanız iki seçenek var
   1 Modemden port yönlendirme web browserden ulaşmak için 80 portuna izin vermeniz yeterli
   2 Modeminizde DMZ özeliği varsa DMZ sunucunuzun portuna yönlendirerek de uzaktan erişime imkan verebilirsiniz.

   Media server olarak kullanmak için Paketlere girip paketlerden Media klasörüne girerek Media Server paketlerinden birini kurarak daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

   • ilker avcı 6 yıl önce
    Cevapla

    Peki direk paylaşımdaki diskimi dışa açabilirmiyim hiçbir media server vb gibi kullanmadan ve ayarlardan nasıl yapabilirim modemden portu açtıktan sonra serverin arayüzden nasıl bir ayar yapıcam.

    • Server üzerinden bir ayar yapmanıza gerek yok 80 portuna yönlendirme yaparsanız dışardan erişmek isteyen browser üzerinden public ip adresinizi girdiğinde sisteme erişecektir.

     • ilker 6 yıl önce

      80 portunu açtım ama olmadı server üzerinden bir sürü ayar denedim yine olmadı cihaza internet üzerinden ulaşabiliyorum ama file olarak ulaşamıyorum ağ sürücüsüne bağlanmıyorum \\dış ip mi yazdığımda direk ağ bölümden veya net üzerinde dosyaları görmem gerekiyor ama olmuyor lütfen yardımcı olurmusunuz olursa çok kolaylık sağlıyacak bana.

     • İlker 6 yıl önce

      80 portunu açtım ama hala bağlantı yapamadım 5000 portunuda açtım direk uzaktan arayüze girebiliyorum ama ağ üzerinden ip olarak bağlanamıyorum \\dış ip:80 yazıp bağlanmaya çalıştığımda olmuyor server içerisindede birçok ayar değiştirdim ama yine olmadı yardımcı olursanız sevinirim.

     • 139 ve 445 nolu portlara da izin verin. Ama bunu tavsiye etmem size. En sağlıklısı web arayüzünden erişim sağlamak. İnternet üzerinden fazla kapı açmak sağlıklı değildir.

 34. Selçuk Aydın 6 yıl önce
  Cevapla

  Ben Modeme bağlı 1 TB HDD uzerine kurulum yapmak istiyorum. Synology için harici setup var ama bu orjinal ürünler için kurulum yapıyor. Bu anlatım üzerinden nasıl yaparım.

 35. halil 6 yıl önce
  Cevapla

  6.2 ye update ederken yada herhangi bir version a %22 de kalıyor güncelleme yapılamaz mı acaba?

  • Evet malesef güncelleme yapamıyorsunuz. Bir döngüye düşüyor sürekli kendini kapatıp açıyor.

   • halil 6 yıl önce
    Cevapla

    Hocam dediğiniz herşeyi yaptım ve çok faydalı oldu çalışıyor. ancak 6.2 de ki active backup app bu versiyonda yok app olarak eklesemde çalışmıyor platform eski uyarısı veriyor. Sorum şu image olarak dosyalarımı veeam ile bu yeni nasa atıyorum bir de ağdaki farklı bir sunucudan gidip belli bir klasörü almak istiyorum bunu nasıl yapabilirim

 36. burak 6 yıl önce
  Cevapla

  hocam öncelikle anlatımınız için çok teşekkürler sistemi kurdum gayet güzel çalışıyor , kullanım amacım bu sistemi eski bir pc ye 2 adet hdd takıp raidleyip sürekli açık tutmak kaydıyla cloud olarak kullanmak fakat synology ye kayıt olmama rağmen sistemi bir türlü claud olarak ayarlanamıyor çeşitli hatalar veriyor . forumlarda aramama rağmen bulamadımda qnap için yapılmış böyle bir sistem varmıdır. son olarakta sitenizde bulunan leyladan sonra linkini inceledim öylesine güzel ve duyarlı bir toplulukla tanışmama vesile olduğunuz için teşekkürler.

 37. burak 6 yıl önce
  Cevapla

  hocam quick connect kısmına girdiğimde synology hesabıyla oturum açın diyor fakat kullanıcı hesabı oluşturmama rağmen kullanıcı adı şifremi girdiğimde “sistem istenilen işlemi gerçekleştiremedi,bilinmeyen bir hata var.” uyarısı almaktayım.

  • Modem üzerinden port yönlendirmesi yaparak deneyiniz.

   • Can 5 yıl önce
    Cevapla

    Port numarası kaç olmalı peki

    • 5000 port numarası.

     • MEHMET ÖZPINAR 5 yıl önce

      hocam, quickconnect ile bağlantı yapabildiniz mi hiç? Bende aynı hatayı alıyorum “sistem istenen işlemi gerçekleştiremedi” diye. bilginiz varmı

     • Firmanın vermediği bir cihaz kullanıldığı için kabul etmemiyor galiba. Uzaktan erişim sağlamak istiyorsanız en güvenilir yol VPN dir.

 38. Ali Şahin 6 yıl önce
  Cevapla

  Domain değişikliği yapmışlar sanırım dosyalara şu adresten ulaşılabiliyor. https://xpenology.club/downloads/

  • Ali bey, sitede verdiğim domain kapalı. Fakat o sitede bulacağınız dosyaları google driveye yükledim. Ordan indirebilirsiniz. Link makalede mevcuttur.

 39. enes 5 yıl önce
  Cevapla

  Merhaba,
  Bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

  Manuel paket kurulumlarında işlem başarısız hatası veriyor. Bu özellik devre dışımı? sitesinden indirdiğim spk uzantıları yüklemek için başka bir yol var mı? (güvenlikte tüm kurulumlara izin ver aktif)

  Cloud uygulaması yükseltme olmadan kullanılmıyor

 40. HAKAN 5 yıl önce
  Cevapla

  Merhabalar, flaşa boot ediyoruz başlangıçtada boot dan flaşı seçiyoruz dediğiniz gibi kurulum sayfasına geçiyor ip numarası vermiyor diskstatin login de kalıyor sayfa bunun nedeni nedir

  • Merhaba. Modemde DHCP aktif mi? Yada herhangi bir DHCP sunucunuz var mı? Ethernet sürücüsü çalışıyor mu? Login ekranında iken bir fotoğraf gönderebilir misiniz?

 41. kemal 5 yıl önce
  Cevapla

  merhaba teşekkür ederim emeğiniz için çep telefonu bağlantısı nasıl yapılır

 42. İlyas ÖZSOY 5 yıl önce
  Cevapla

  s.a. kardeşim ben ayrıntılı anlattığın şekilde kurulumu yaptım tek sorun şu usb olmadan boot etmiyor direk hdd üzerinden boot etme şansımız yok mu bunu usb falan gerekmeden

  • İlyas bey, bood edebilirsiniz ama ufak bir flash disk kullansanız daha iyi. Kullanacağınız hdd yi de en azından depolama birimi olarak kullanırsınız.

 43. SYNOLOGY 5 yıl önce
  Cevapla

  merhaba yeni sürüm için ( 6.2.2. ) bir çalışma düşünmüyormusunuz ? Ben yeni son sürümü yüklüyorum xpenology den hardisk bulunamadı hatası alıyorum.

 44. TUNCAY 5 yıl önce
  Cevapla

  merhaba çok güzel bir çalışma olmuş ama artık üzerinden 2 yıl geçmiş son versiyonun kurumunu için yeni makale yazabilirmisiniz ?

 45. Mehmet erdal 4 yıl önce
  Cevapla

  Teşekkurler sorunsuz kurulum yaptım

 46. mustafa 4 yıl önce
  Cevapla

  Aynı sorun benim de oldu.Usb flash boot ediyoruz.Sizdeki ip adresini vermiyor. eth0 not running yazıyor.Anakart üzerinde ethernet kartı 2 adet var.İkisinde de olmuyor.İp alamadığı için (bu arada modem de dhcp açık ) kurulumu yapamıyoruz.Yardımcı olur musun?

 47. Erhan SARI 4 yıl önce
  Cevapla

  Merhaba Mehmet Bey,

  Öncelikle elinze sağlık çok güzel bir makale olmuş. 2-3 sene önce makalenizi inceleyip toparladığım donanım üzerine kurulum yaptım. Boot için SD card kullandım. Local networkümüzde file serverdaki dosyaları manuel olarak yedeklemek için kullanıyordum. İşim bitince de shutdown yaparak bir sonraki yedeklemeye kadar açmıyordum.

  Ofisin kapalı olduğu ve sokağa çıkma yasağı ilan edilen hafta sonu elektrik kesintisi yaşanmış. Sanırım bundan kaynaklı olarak boot imajımda bir sorun oluşmuş ve işletim sistemi startup olmuyor. Acaba boot imajı repair etmenin bir yolu var mı? Aksi taktirde SD card a tekrar kurulum yapsam depolama disklerimi (raid 1 ile iki adet 2tb) tekrar yapılandıracak ya da kullanıcı yetkisi olmadığı için dosyalara erişemeyeceğimi düşünüyorum.

  Şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklı günler…

 48. Hakan 4 yıl önce
  Cevapla

  Mehmet bey;
  Ben uygulamaların son sürümünü kullanmak istiyorum. En azından PHP eski ve ben PHP7 sürüm kullanmak istedim.
  Acaba yenisi yok mu bu konuda bilgi verirmisiniz?

 49. Eren 3 yıl önce
  Cevapla

  Merhaba, birbirinden farklı 4 kasa ile denememe rağmen sürekli eth0 not running hatası alıyorum. Başka bir neden olabilir mi ?

  • Ethernet kartınız çalışmıyor, yada tanıyamıyor, varsa harici bir ethernet karı ile deneyiniz.

   • Mehmet 3 yıl önce
    Cevapla

    Fiziksel makinelerde bu sorun var. Synology sitesinden indireceğiniz finder uygulaması ile cihazın aldığı IP yi muhtemelen göreceksiniz. bir çok kişi bu şekilde sorununu çözdü bende dahil 🙂

 50. Halil 3 yıl önce
  Cevapla

  Hocam merhaba, evimde eski bilgisayarıma freenas benzeri bir program kurmaya çalışıyorum ama bilgisayar 32 bit. Denediğim çoğu program sadece 64 bit cihazları destekliyorum. Çözüm öneriniz nedir acaba?

 51. iekara 3 yıl önce
  Cevapla

  Mehmet Bey Merhaba,
  Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Çok yararı olmuştu şimdi de olacak. Acaba yeni bir versiyonu var mı denediğiniz synology sürümünün. Yoksa sürüm çok da önem arz etmiyor mu? teşekkürler.

  • Merhaba, yeni sürümleri var, fakat conf dosyalarına girip değişiklikler yapmak gerekiyor, bu yüzden birazda etik bulmadığım için kullanmak istemedim, internette yeni sürümleri bulabilirsiniz.

 52. ibrahim köseoğlu 8 ay önce
  Cevapla

  Merhaba zülfü bey makalenizi okudum . Çok faydalı olmuş . bir şey danışacaktım
  hazırda 250 gb ssd ve 8 tb hdd takılı bilgisayarım var . nas programını ssd ye kursam . cdrom ve fılaş ile uğraşmasam olmazmı birde sistem 64 bitmi 32 bitmi olacak

 53. nihat çelebi 8 ay önce
  Cevapla

  https://xpenology.com/forum/topic/65408-automated-redpill-loader-arpl

  şuradan konuyu günceleleye bilirmisiniz yada yeni konu aça bilirmisiniz

  anladığım bundada pek bir ayar istemiyor

  yalnız boot .img dosyasını alamadım siz dosyalarıda hazırlarsanız memnun oluruz

 54. Oğuz Duman 7 ay önce
  Cevapla

  Emeğinizi sade bir teşekkürle geçiştirmek ayıp ama,
  Gerçekten Emeğinize Elinize Sağlık Çok bilgilendirici olmuş.
  Kolaylıklar dilerim..
  Saygılar…

  • İyi dilekleriniz için ben de teşekkür ederim oğuz bey, böyle geri dönüşler insanı mutlu ediyor. İşinize yaramasına sevindim. İyi çalışmalar dilerim.

Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler