Kredi Kartı Kart Aidatını Geri Alma

By

Günümüzde neredeyse her evde kredi kartı kullanılıyor. İyi yanları olduğu gibi kötü yanları da olan kredi kartlarını bankalar bize zorla kullandırtmak istiyor adeta. Evet kullanıyoruz da. Aslında en güzeli nakit para ile çalışmak olsa da kimi zaman mecbur kullanmak zorunda kalıyoruz. Gel gelelim bu bankaların yaptıklarına. Kredi kartını kullanıyoruz diye her sene bizden kart aidatı adı altında adeta cebimizden parayı resmi yollarla çalıyorlar desek yeridir. Buna ses çıkartmayan kişiler mutlaka var. Ama usulsüz alınan bu kart aidatlarını geri almanın yöntemleri de var. Hemde yerinizden hiç kalkmadan, hiç bir aracı kuruma para ödemeden kredi kartı aidatı adı altında sizden alınan bu parayı geri alabilirsiniz.  Birinci yöntem ilk önce banka ile telefondan iletişime geçiniz. Kredi kartı ekstremin hesap özetinde benden Yıllık Kart Ücreti kesilmiş. Bunu geri ödeyebilir misiniz? diye müşteri hizmetleri ile iletişime geçmem sonucu büyük ihtimal kayıt oluşturacaklar bir hafta içinde olumlu yada olumsuz size geri dönüş sağlayacaklardır. Eğer geri ödeme yaparlarsa herhangi bir sıkıntı yok makaleyi okumaya devam etmeyebilirsiniz.; ama ödemeyi kabul emiyorlarsa makaleyi okuyup resmi yollara paramızı nasıl geri alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Çoğu insan uğraşmak istemediği için boş ver deyip kendi alın terlerini bir çırpıda cüzdanından alan bankaya teslim ediyor. Aslında çok zor bir durum yok. Size gerekli olacak olanların listesini sayıyorum.

Gerekli Olacaklar

1 – Bir adet e-posta adresi.

2 – E-Devlet şifresi.

3 – Kart Aidatının kesildiği kredi kartı ekstresi.

Şimdi oturduğumuz yerden kredi kartı kart aidatını yada yıllık kart ücretini nasıl geri aldığımıza başlayalım.
Ben Deniz Bank’ın Bonus kredi kartını kullanıyorum. 2015 döneminde kullanımım için benden kart aidatı istediklerinde kredi kartımı kapatmalarını aksi takdirde kullanmayacağımı bildirdim. Bunun üzerine benden kullanmam karşılığında kart aidatı alınmayacağını, alınsa dahi bizi aradığınızda size geri iade edeceklerini söylediler. Evet o dönem için kesilmedi 2016 sene sonunda ise 2016 dönemin kredi kartı Yıllık Kart Ücreti adı altında 79 tl para kestiklerini görünce müşteri hizmetlerini aradım.

ekstre

Derdimi kibar bir dille izah ettikten sonra kayıt oluşturup geri dönüş sağlayacaklarını bildirdiler. Yapılan geri bildirim maalesef olumsuz. Bana geri ödeme yapılabileceğini söylemiştiniz geçen sene desem de. Bana işte size daha iyi hizmet verebilmek için diyerek başladı konuşmaya saydı saydı öyle birde kibar söylüyor ki sanki yaptıkları çok güzel ve bankanın tüm personelini bana hizmet etmeleri için seferber olmuş dersin. Neyse konuştu susunca geri veriyor musunuz vermiyor musunuz dediğimde oda vermiyoruz elinden geleni ardına koyma der gibisinden tabi kibarca hemde çok kibarca veremeyeceklerini söyledi. İyi güzel. Ben almasını bilirim dedim ve kapattım.

İlk iş olarak bankanın bana geri ödeme yapamadıklarına dair yazılı bir evrak lazım. Gidip şubeden de alabilirsiniz yada mail ile iletişime geçerek de geri talep oluşturabilirsiniz. Ben mail yolunu kullanarak geri talepte bulunacağım. Bankaya ilk önce kibarca bir mail gönderdim.

bankaya_iade_talebi

İnternet bankacılığı aracılığı ile de bunu talep edebilirsiniz. Size cevaplarını mail ortamında göndermelerini isteyiniz. Yoksa kart aidatını geri iade etmediklerine dair yazılı bir belge almanız gerekecek bankadan.  Bankadan bana gönderilen cevap mailini de Yıllık Kart Ücreti iadesi başvurusunda kullanacağız. Bankadan cevap maili geldi geri ödemeyeceklerini söylemişler yine.

banka_cevap

Başvuru

Gelen maili PDF olarak yada ekran alıntısı olarak kaydedelim. Şimdi bizden kesilen kart aidatının olduğu ekstre ve geri ödemediklerine dair bankanın cevabını aldık. E-devlet üzerinden başvuruda bulunacağız. E-devlet sitesine giriş yapalım www.turkiye.gov.tr  şifremiz ile sisteme girdikten sonra Bankalar Birliğinin Bireysel Müşteri Hakem Heyeti sistemine giriş yapıyoruz https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti uygulaması üzerinden başvurunuzu gerçekleştirelim. Kısaca durumu izah edip. Bankadan gelen mail ve ekstrenizi de ekleyerek başvurunuzu kaydediniz. Herhangi bir sorun olduğunda bize geri dönüş yapabilecekleri e-posta ve telefon numaranızı eklemeyi de unutmayınız. Dosyanın durumunu yine aynı adres üzerinden takip edebilirsiniz. Başvurumu gerçekleştirdim ve aradan geçen 90 gün sonra Bireysel Müşteri Hakem Heyetinden geri dönüş sağlandı iletişim adresinden belirlediğim e-posta adresime dosya sonucunu bildiren mail geldi.

Sonuç

e-devlet-cevap

Gelen mailde ücretin tarafıma iadesi hakkında karar alındığı bildirilmiş. E-Devlet üzerinden de bakalım.

e-devlet

Heyetten maili alınca elbette bir sevindik. E-devletten bakınca bankanızla iletişime geçmemiz gerektiği söyleniyor. Telefonla arayabilirsiniz bankanızı veya çıkan sonucu herhangi bir şubeye de verebilirsiniz ama ben direk mail ortamında iletişime geçmek istiyorum. Yine aynı şekilde bankanın mail adresine gelen yazı ile ver kardeşim paramı dercesine bir mail yazarak paramızı isteyelim.

bankaya-talep

Mailimizi rica ederim diyerek bitirdim ki. Üstün kim olduğu belli olsun. (Alt üste yazarken arz; üst alta yazarken rica eder, gerçi onlar için bir önemi olmayacak) Mailimizi de yazıp gönderdik. Şimdi bekleyelim hesabımıza paramızı ne zaman yatıracaklar.

sms-iade

13.04.2017 günü gönderdiğimiz maile bugün yani 21.04.2017 günü SMS ile bilgilendirdiler. Benden kesilen ücreti geri iade ettiklerini bildirdiler.e-banka

İnternet bankacılığından da kontrol ettiğimde kredi kartı hesabıma Yıllık Kart Ücreti İptali adı altında 79 tl geri yatırılmış.
Banka paramızı geri iade etmiş. Peşine düşmezseniz paranızı çok güzel yiyebiliyorlar. Gerçi çok bir uğraş içine girmedik. Yaptığımız sadece iki adet mail trafiği ve e-devlet üzerinden başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 3 ay beklemek. Evet 79 tl pek büyük bir meblağ değil fakat ama cebimizdeki parayı almaları hiç etik bir durum değil. Kimi insan bunla uğraşmak istemiyor. Sokakta biri cüzdanınızı çalıp içinden paranızı alması neyse buda onun gibi bir durum. Tek farkı yasal prosedüre giydirerek işlemlerini yapması. Sizin için bir önem arz etmiyorsa en azından bankadan alıp o parayı ihtiyaç sahibi birine vermeniz daha iyi olmaz mı?

33 Comments
 1. Suzan 4 sene ago
  Reply

  Merhabalar Mehmet bey, ben yeni fark ettim ve bi baktım ki her sene alınmış. Kartı kullandigimdan beri olan tüm kart ücretlerini talep edebiliyor muyum?

 2. Talep edebilirsiniz. Geçmiş senelere ait kredi kartı extreleri ile birlikte bankanızdan talep ediniz. Banka geri ödemediğine dair size geri dönüş yaptıktan sonra linkini verdiğim sayfadan başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

 3. onuc0bir 4 sene ago
  Reply

  Hocam Allah razı olsun. Tam benim durumla aynı. Rehberinizden istifade ederek başvuruda bulundum. 13.12.17 ekstrenin son ödeme tarihi. O zamana kadar cevap gelmezse 90 tl borcu ödemem gerekiyor mu?

  • Başvurabilirsiniz. Önce bankanızdan geri talep ediniz. Son ödeme tarihi geçmeden ödemeniz gerekiyor. Geri ödemeyi büyük ihtimal alacaksınız.

   • onuc0bir 4 sene ago
    Reply

    Başvuruda bulundum. Anlattığınız gibi önce alogaranti ile görüştüm. 1 yıl kullanma sözüme iade teklif ettiler. Kartı kapatmak istediğim için kabul etmedim. Kabul etsem taahhüt yapmış olduğum için iade yapmıyorlar. Yani bir kısır döngü içine girmiş oluyoruz. TBB ye yapmış olduğum başvuruda ”Şu müşteri nosuyla şu tarihten itibaren müşterisi olduğum şu bankanın …. numaralı kredi kartıma kesilen 2016-17 dönemine ait ekte paylaşmış olduğum …. tarihli ekstrede gözüken 90 tl lik yıllık üyelik bedeli(kredi kartı aidat bedeli) nin iptalini (bonus veya farklı bir şekilde iadesi değil) talep ediyorum.” şeklinde bir açıklama yazdım. Ekleri koydum. Gönderdim.
    Aklıma şöyle bir ihtimalde geldi. Tekrar bir yıllık taahhüt vererek bunun iadesini sağlayıp, bir yıl boyunca kartı kullanmadığımda 6 aydan fazla işlem görmeyen kartlara ücret kesilemeyeceği sebebiyle bu parayı ödemeden kapattırabilir miyim acaba?
    Cevabınız için teşekkür ederim.

    • O konu hakkında birşey diyemem. Abim de garanti kredi kartı kullanıyor. Onun için geri talapde bulundum kabul etmedi. Bunun üzerine şikayette bulundum aldıkları ücretin bir kısmını hemen iadi etti banka. Kalan kısmı heyet kararı sonucuna göre işlem yapacaklarına dair mail gönderdiler. Onuda ödeyecekler ama bekletiyorlar işte. En sağlamı heyete başvurmak.

     • onuc0bir 4 sene ago

      Bugün bankadan aradılar. Yine iptal ettirmeyin 1 yıl kullanım taahhütü verin aidatı iptal edelim dediler. Konuyu uzun uzadıya tekrar konuştuk. İnsaflı bir temsilci olacak ki ”Taahhüt verin.Aidatı iptal edelim.1 yıl boyunca kartı kullanmayın.Taahhüt bitiminde 6 ay hareket görmeyen karttan aidat talep edilemeyeceği için herhangi bir ödeme yapmadan iptal ettirebilirsiniz.” dedi.

     • O zaman heyete başvurmanıza gerek yok. Müşteri temsilcisinin size sunduğu öneriyi kabul edebilirsiniz.

 4. elif 4 sene ago
  Reply

  merhabalar bende bu aidat ücreti magdurlarindanim 90 tl benden de kesilmiş bankayla iletişime geçtim sikayetvara da yazdım fakat olumsuz cevap geldi. tüketici hakeme başvurdum ne zaman sonuçlanır. birde karşı taraf da bize dava açabilirmiş ve masrafları da bize yuklermis böyle bir durum var mı merak ediyorum. sizinki nasıl bir süreçte sonuçlandı.

  • Makaleyi komple okursanız zaten olay akışının nasıl gerçekleştiğini göreceksiniz. Şikayetvar gibi sitelerin resmi hükümleri olmadığı için bir yaptırımları da olmayacaktır. Ücret olarak sizden bir ücret alınmayacaktır. Neticede bankalar birliğinin bir hakem heyeti bu. Karar olumsuz da çıksa sizden bir ücret talep edulmeyecektir. Amac sizden alınan ücretin haksız olduğunu düşünüyorsunuz; ama banka bunun haklı olduğunu söylüyor. Bu uyuşmazlığı hakem heyeti aracılığı ile çözmeye çalışacaksınız. Kurulan bir mahkeme yok. Bir avukat ücreti sizden talep edemezler. Aklınıza takılan soruları https://www.tbb.org.tr/tr/finansal-tuketici/sikca-sorulan-sorular/99 bu adreste inceleyebilirsiniz.

 5. reyhan 4 sene ago
  Reply

  Merhaba ;
  Bende az önce ayın 22 sinde yıllık kart aidatı olarak 76 TL gördüm. Yaklaşık 6 senedir Vakıfbank Word kart kullanıyorum. Bankadan ihtiyaç kredisi kullanırken verdiler. Aidat alınmayacağını söylediler. Öyle de oldu ancak geçen yıl ilk kez talep ettiler. Ben kart verilirken aidatı olmayacağı söylenmişti diyerek yazılı olarak bankaya başvurdum. Posta ile evime işte su yasa şu kanuna göre bankaların bunu talep etme hakları olduğunu açıklayan bir mektup gönderdiler. Şimdi bu yıl yine aynı şey, ne yapacağımı bilemiyorum. Acaba bende sizin yolunuzdan gitsem olumlu sonuç alabilir miyim.

 6. Züleyha 4 sene ago
  Reply

  26 Şubat günü kredi kartı hesabımdan kesilen kart aidatını almak için sizinle aynı yolu takip ettim. 16 Mart itibariyle iadem sağlandı.üstelik şubeye dahi gitmeden.Teşekkür ediyorum.

 7. ANIL 4 sene ago
  Reply

  Adamsın adam kitap gibi yazmışsın.
  Daha da alamayan gelsin bana aidat kadar para versin ben alırım iadeyi onu da yerim vermem 🙂

 8. Nur 4 sene ago
  Reply

  İyi günler az önce 5 Nisan son ödeme tarihli card finans kredi kartimda 90 TL lik yıllık üyelik ücreti adı altında bir işlem gördüm.Telefondan müşteri temsilcisi ile görüşme yaptım ve ödeme yapamayacaklarini yasal olduğunu falan söylediler 50 TL lik parapuan teklif ettiler kabul etmedim.ben daha bocumu odemedim çünkü bu alınan miktarda içine dahil, borcun ödemesini gerceklestirsem sizin başvurduğunuz yolla alınan 90tl nin iadesini talep edebilirim değil mi? Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz cevap için.

 9. Nur 4 sene ago
  Reply

  Şuan da müşteri temsilcisi ile tekrar görüşme sağladım ve bana verdikleri olumsuz cevabı mail yoluyla gonderemediklerini ilettiler ayrıca ben mail atmak için bir mail adresi rica ettim öyle bir birimimiz de yok dediler isterseniz BDDK ya başvurun ya da görüşme kayıt altında savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz dedi internet sitesinde iki tane mail adresi var biri sizidinliyoruz@qnbfinansbank.com diğeri ise bddk@hs01.kep.tr sizce hangisine mail atmaliyim

  • İkisinede gönderebilirsiniz. Geri talepte de bulunabilirsiniz elbette. Bankaların kart aidatsın kartlarından talep ediniz kullanacaksanız.

 10. Tarik 4 sene ago
  Reply

  Mehmet bey ben 2009 ,10,11,12,13,14 icin basvurdum bir sorun cikarmi sizce,

 11. Yakup 3 sene ago
  Reply

  S.a Mehmet Bey ben garanti bonus kullanıcısıyım bu ayki kredi kartı ekstrem”e baktığım zaman yıllık üyelik ücreti adı altında 102,50 TL bir para kesilmiştir müşteri hizmetlerini aradım bana 65,00 TL bonus iade ederiz dediler bende kabul etmeyip kartımı kapatacağımı söyledim geçen sene 1 yıl taahhütle geri almıştım nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olabalirmisiniz şimdiden tşk ederim

 12. Hakem heyetine başvurabilirsiniz tabiki? Fakat kartınızı kapatırıp kart aidatsız bir kredi kartı kullanmanızı tavsiye ederim.

 13. recep Altun 3 sene ago
  Reply

  Merhabalar Zülfü Bey.
  Blog sayfanızı ziyaret ettim ve inceledim. Çok beğendim. Güzel ve yararlı bir blog sayfanız olmuş, sizi kutlar ve size başarılar dilerim.

  Daha önce ben de 2014 yılına kadar; kredi kart aidatını, banka tüketici kredilerine uygulanan komisyon ve dosya masraflarını vs. hep aldım. Ancak Bankacılık Düzenelme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan bir karar gereğince , 2014 yılından itibaren kredi kart aidat ücretlerini alamadım. Tüketici Hakem Heyeti Bşk.lığının bu konudaki kararı aynen şöyle: 03 Ekim 2014 tarih ve 29138 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca 03 Ekim 2014 tarihinden sonraki Dosya Masrafı, Yapılandırma, Ekspertiz, İpotek, Fek/Tesis masrafları ve Kart üyelik aidat bedellerinin banka tarafından iadesi için tüketicinin yapmış olduğu talebin REDDİNE, …” şeklinde karar geldi.
  Hal böyle olunca, 2014 yılından bu tarafa kredi kartı üyelik aidat bedellerini bankalardan alamadım. Şimdi ne değişti de tekrar kredi kartı üyelik aidatları tüketicilere iade ediliyor anlayamadım.
  Selam ve dualarımla.

 14. Nagehan BOSUT 3 sene ago
  Reply

  Merhabalar Zülfü Mehmet Bey ;
  Yazınızı başından sonuna kadar okudum. çok yararlı olmuş.
  internette aratıldığında ilk sıralarda çıkması için bu konunun güncel tutulması gerekir.
  Bende Vakıfbank kredi kartımı ilk defa kullandım. sadece 3 gün sonra 80 TL kart ücreti talep ettiler.
  Yani kartın tamamında tek kullanım ve yıllık aidat var.. hemen kendi kullanımımı ödeyip 80 tl kart ücretini ödemeden kapattırdım. Sizin yöntemle başvurdum . 1 ay oldu sonucu bekliyorum.
  Yazınız çok faydalı olmuş.

  • Teşekkürler, fakat kart aidatını da ödeseydiniz iyi olurdu. Aksi bir durum oluştuğunda sizden faizli olarak talep edebilirler.

 15. Selçuk 3 sene ago
  Reply

  Bu işlemleri yapmadan önce bu kesilen yıllık ücret tutarını ödemem lazım mı?

  • Ödemeye bilirsiniz fakat hakem heyeti banka adına karar verirse size faizi ile talep etme durumu olabilir bankanın. Bu konuda kesin bilgim yok.

 16. Çiğdem 3 sene ago
  Reply

  Merhaba Mehmet Bey,
  Ben kart ücreti yansittiklari için kredi kartı kapama talimatı verdim kartım kapalı şu an .26 şubatta oldu bu durum.Sizin anlattığınız gibi işlemleri de yaptım kart kapalı olduğu için iade saglanmamasi gibi bi durumla karşılaşır miyim?

 17. Uğur Kaya 3 sene ago
  Reply

  Mehmet bey,
  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim geçmiş yıllara ait ekstrelerime baktığımda gerçekten 10 yılda benden hersene kredi kart aidatı kesmişler ve dediğiniz yöntemle başvurarak yaklaşık 700-800 tl civarı bir ücreti geri iade aldım.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

Hot News