Ücretsiz Web Panel

Bir çok ücretsiz web paneller var. Size Türk yapımı bir web panelden bahsedeceğim. 5 domaine kadar tamamen ücretsiz. 5 Domainden sonra ise belli bir ücret karşılığında kullanabileceğiniz Panilux diğer paneller gibi tüm kurulumları kendi yapıyor. Kurulum aşamasında

 1. Apache veya Nginx hangisini isterseniz onu kullanabilirsiniz.
 2. MySQL
 3. PHP
 4. Postfix (Mail Sunucu)
 5. PureFTP
 6. Bind (DNS)

ve gerekli bileşenleri kendisi otomatik gerçekleştiriyor.

Kurulumu baya basit. Kullandığınız linux sunucuya SSH ile bağlanıp

bash <(curl -Ss https://update.panilux.com/download/install_tr.sh)

Komutunu girmeniz yeterlidir. Komutu girdikten sonra sizi şöyle bir ekran karşılayacaktır.

Kurulum bittikten sonra

https://ipadresiniz:1453 adresi ile panele erişebilir ilk kurulumu gerçekleştirdikten sonra paneli kullanabilirsiniz.

Demo İçin

https://demo.panilux.com:1453
user: demo
pass: demo

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Uzun zamandır yayında olan ve tamamen kişisel bir blog sitesi olan zulfumehmet.com sitesinin kurucusuyum. Geçimimi İnşaat Teknolojileri Kalite Kontrol Teknisyeni olarak daim etsem de Bilişim üzerine araştırmalarımı deneyip paylaştığım bir blog yayınlamaya karar verdim. Faydalı olması umuduyla.

Bunları da sevebilirsiniz

Ücretsiz Web Panel” için 6 yorum

 1. Biraz gereksiz bir pahalılık söz konusu değil mi sizce de ?
  Cpanel veya Plesk’den çok mu daha üstün ki, bu ürünlerden bile pahalı paketleri var.

  İlginç gerçekten.

   1. Ben Centos kullanıyorum. Hosting firmaları için gerekli aslında Plesk’miş, Cpanel’miş. Kişisel sunucularını barındıranlar için gereksiz lisans maliyeti gözümde. Belki de bilgi noksanlığımdan dolayı bu şekilde düşünüyorum. Ayrıca Cpanel’i almak ile de bitmiyorki. LiteSpeed de ayrı lisans.

    panilux’un sınırsız paketi, aylık 25 dolar görünüyor. VDS/Dedicated ayrımı da yok. Hosting firması olsam ve bu panel’i almak istesem sanırım en büyük sebebim, Türk firmalarına destek amaçlı olması için olurdu. Yoksa herkesin kullanmaya alışık olduğu ve kendini kanıtlamış bir ürün var iken bu panel’e ücret ödemem.
    O yüzden şahsi görüşüm pazarda daha fazla yer alabilmeleri için, fiyat konusunda baya bir indirime gitmesi gerekir.

    1. Aslında Plesk yada Cpanel şart değil. Panelsiz de kullanılabilir çok kolay. Önemli olan kullanıcıya istediğini verebiliyor musunuz? Kullanıcı dosya upload edebiliyor mu, yada bi corn oluşturabiliyor mu gibi. Ben şahsen Centos Web Paneli çok beğeniyorum. Ama eskikleri yok mu var. Panilux da kullandım bir süre başarılı bir yazılım olmuş. Plesk ve Cpanel web hostingde tekelleşmiş desek yalan olmaz. Verdiği seçenekler çok. CWP hem ücretsiz hem kullanışlı. Panilux da bir yere kadar ücretsiz ve kullanışlı. Tamamen tercih meselesi aslında.

     1. Haklısınız. Ayını fikirdeyim.
      Centos hem kullanışlı hem de hızlı. Geriye aslında tek bir şey kalıyor. İşin Ali Cengiz oyunları. O da Mysql-Php-Varnish-Apache-Nginx gibi yazılımların, maximum düzeyde performans alınacak ayarlamaların yapılması. Bir de Güvenliğin de yazılımsal anlamda maximum düzeye çekilebilmesi. Özellikle bireysel sunucu yönetenler için.

      Yalnız bu optimizasyon ipuçları pek paylaşılan bilgiler değil sanırım. Herkes default kurulumlardan bahsediyor. O yüzden ince ayarların olduğu bir kitap, makale, pdf vb var ise çok iyi olur aslında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

"Hilim(yumuşak huyluluk) gibi üstünlük yoktur. Hz. Ali"

yandex