Linux Web Tasarım

Ücretsiz Web Panel

Bir çok ücretsiz web paneller var. Size Türk yapımı bir web panelden bahsedeceğim. 5 domaine kadar tamamen ücretsiz. 5 Domainden sonra ise belli bir ücret karşılığında kullanabileceğiniz Panilux diğer paneller gibi tüm kurulumları kendi yapıyor. Kurulum aşamasında

 1. Apache veya Nginx hangisini isterseniz onu kullanabilirsiniz.
 2. MySQL
 3. PHP
 4. Postfix (Mail Sunucu)
 5. PureFTP
 6. Bind (DNS)

ve gerekli bileşenleri kendisi otomatik gerçekleştiriyor.
Kurulumu baya basit. Kullandığınız linux sunucuya SSH ile bağlanıp

bash <(curl -Ss https://update.panilux.com/download/install_tr.sh)

Komutunu girmeniz yeterlidir. Komutu girdikten sonra sizi şöyle bir ekran karşılayacaktır.

Kurulum bittikten sonra

https://ipadresiniz:1453 adresi ile panele erişebilir ilk kurulumu gerçekleştirdikten sonra paneli kullanabilirsiniz.

Demo İçin

https://demo.panilux.com:1453
user: demo
pass: demo

6 Yorumlar
 1. Fatih Demir 6 yıl önce
  Cevapla

  Biraz gereksiz bir pahalılık söz konusu değil mi sizce de ?
  Cpanel veya Plesk’den çok mu daha üstün ki, bu ürünlerden bile pahalı paketleri var.

  İlginç gerçekten.

  • İkisinin de yapacağı işlemler aynıdır. Plesk ve Cpanelden daha ucuz. Siz Plesk ve Cpnal için ne kadar lisans ödüyorsunuz?

   • Fatih Demir 6 yıl önce
    Cevapla

    Ben Centos kullanıyorum. Hosting firmaları için gerekli aslında Plesk’miş, Cpanel’miş. Kişisel sunucularını barındıranlar için gereksiz lisans maliyeti gözümde. Belki de bilgi noksanlığımdan dolayı bu şekilde düşünüyorum. Ayrıca Cpanel’i almak ile de bitmiyorki. LiteSpeed de ayrı lisans.

    panilux’un sınırsız paketi, aylık 25 dolar görünüyor. VDS/Dedicated ayrımı da yok. Hosting firması olsam ve bu panel’i almak istesem sanırım en büyük sebebim, Türk firmalarına destek amaçlı olması için olurdu. Yoksa herkesin kullanmaya alışık olduğu ve kendini kanıtlamış bir ürün var iken bu panel’e ücret ödemem.
    O yüzden şahsi görüşüm pazarda daha fazla yer alabilmeleri için, fiyat konusunda baya bir indirime gitmesi gerekir.

    • Aslında Plesk yada Cpanel şart değil. Panelsiz de kullanılabilir çok kolay. Önemli olan kullanıcıya istediğini verebiliyor musunuz? Kullanıcı dosya upload edebiliyor mu, yada bi corn oluşturabiliyor mu gibi. Ben şahsen Centos Web Paneli çok beğeniyorum. Ama eskikleri yok mu var. Panilux da kullandım bir süre başarılı bir yazılım olmuş. Plesk ve Cpanel web hostingde tekelleşmiş desek yalan olmaz. Verdiği seçenekler çok. CWP hem ücretsiz hem kullanışlı. Panilux da bir yere kadar ücretsiz ve kullanışlı. Tamamen tercih meselesi aslında.

     • Fatih Demir 6 yıl önce

      Haklısınız. Ayını fikirdeyim.
      Centos hem kullanışlı hem de hızlı. Geriye aslında tek bir şey kalıyor. İşin Ali Cengiz oyunları. O da Mysql-Php-Varnish-Apache-Nginx gibi yazılımların, maximum düzeyde performans alınacak ayarlamaların yapılması. Bir de Güvenliğin de yazılımsal anlamda maximum düzeye çekilebilmesi. Özellikle bireysel sunucu yönetenler için.

      Yalnız bu optimizasyon ipuçları pek paylaşılan bilgiler değil sanırım. Herkes default kurulumlardan bahsediyor. O yüzden ince ayarların olduğu bir kitap, makale, pdf vb var ise çok iyi olur aslında.

 2. kaan 6 yıl önce
  Cevapla

  bence ucretsız paneller ıadare eder
  ama eger kuracaksanızda https://vestacp.com/ denemelisiniz

Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler