Yani kısaca ben kimi demek için bu sayfayı açtım.

Zaten sitede baktığınız da az çok kim olduğum anlaşılmaktadır. Facebook’tan da bakarsanız baya bir ayrıntıya ulaşabilme imkanına sahipsiniz.

Aslen 1987 Diyarbakırlıyım. 1992 de Mersine yerleştik. Şimdi ise gurbet gurbet gezen özel bir sektörde İnşaat sektörü Kalite Kontrol Laboratuvarında çalışıyorum. Herkes merak ediyor la laboratuvar sözünü duyunca hemen aklımıza hastahanedeki laboratuvar geliyor onun ile alası yok. Yani bana ya benim idrar tahlili mi bilmem kan tahliline bakar mısınız diye mail yada mesaj atmayın anlamam o işten Benim yaptığım iş şöyle özetleyeyim. Şimdi her işin bir standartları vardır ve bunlarda Her ülkenin Standart kuruluşu standartları belirlemiştir. Mesela Türkiye TSE, Amerika ASTM işte Almanya DIN gibi uzar gider. Zaten bu işi yapan kişi TSE ve ASTM ile aşir neşirdir. Bu standarlar çerçevesinde belirlenmiş işleri standarlara uygunluğunu denetliyoruz eğer uygun değilse neden değildir uygun olması için neler yapılmalı gibisinden çalışmalar yapıyoruz. Misal bir CVC yani geleneksel beton dökeceksiniz. Şu an Türkiye de C30 sınıfı bir beton dökmeniz gerekiyor depreme dayanıklı olması için acaba bu beton gerçekten de C30 değeri veriyor mu yani bu beton C30 mu? Kullanılan agrega standartlara uygun mu, temiz mi, dayanıklı mı gibi gibi. beton alt yapı yol işi bu tür işlerle uğraşıyorum.

Şimdi ne alaka diyeceksiniz web sitende genelde Bilimsel, teknolojiksel ve fotoğraf ile ilgili bilgiler mevcut bu iş nerden sardı diye soran vardır mutlak

Teknolojiksel (yani bilgisayarla ilgili) hayatım 1998 de başladı. Abimin bir masa üstü 64 mb remli Pentiyum 2 233 mhz li 4 gb hdd olan(şimdi en ufak hafıza kartları 32 gb olduğunu düşünün) 4 mb ekan kartlı bir pc ile başladı. Merak ettim karıştır kuruştur baya bişeyler öğrendim. Program nasıl oluyor nasıl çalışıyor derken Ms-Dos da qbasic ile yazabileceğimi orta okulda bir hocamdan öğrendim. Flash disk daha o zamanlarda yok tabi, diskete (1,44mb) kopyalayıp evde kendimi geliştirmeye başladım. Hesap makinesidir kayıttır, hatta muhasebe programı diyordum ama aslında taksitlendirme programıydı öyle ufak tefek olaylara sardım. Orada kaldı, daha ileri gidemedim. İnternet o zaman şimdiki gibi her evde yoktu. Sonra internet çıktı mertlik bozuldu. Bir ağa giriyorsun ve dünyaya açılıyorsun ya ben dünyaya açıldım e bu ağa başkaları da bağlı onları nasıl görürüm falan derken ipler taramalar cartlar curtlar derken halla halla başkaların bilgisayarına erişebildiğimi fark ettim.

Pek bu sektör üzerine çalışmadım çevrem hep beleşçi olduğu için para da kazanamadık. Sonra sitelere giriyorum nasıl yapılıyor bu site olayı karıştıra kuruştura ya html diyorlar dedi google de yok bir arkadaş vardı anlıyordu bilgisayar bölümü okuyordu neyse ona baka baka bir şeyler kaptık işte interneteki tasarımları al kopyala editle falan biraz ilerlettim. Bir gün gazete bayisinin önünden geçerken, yanlış hatırlamıyorsam PC-Magazin dergisiydi, bir teknoloji dergisi  ek cd de ASP ile web programlama diye bir yazı gördüm. Kafamda ışıklar çaktı. Web ve programlama vay tam istediğim şey. Çünkü hep merak ediyordum, o zamanlar Mynet bile yeniydi. Nasıl yapıyorlar bu siteleri. Çünkü bir veri giriyorsun ama bir yerde kayıt tutuyor. Böyle bir yazılım yapmayı çok istiyordum ama bir türlü nasıl yapıldığını bilmiyordum. Taki bu dergi ile karşışana kadar. Harçlıklardan biriktirip o ay o dergiyi aldım. İyi güzel CD aldım hemen o zamanki uzay teknolojisinde bile bulunmayan PC’nin CD-Rom yuvasına yerleştirdim. Tabi bir heyecan var ki hiç sormayı. Örnek siteleri açarken hevesim kursağımda kaldı. Niye çalışmıyor bunlar, açıyorum default.asp dosyasını tamam html kodlar çalışıyor ama abuk subuk şeylerde çıkıyor <? başlayıp  ?> ile biten kodlar görünüyor. Öyle olunca hevesim kırıldı tabi, bende öyle bıraktım. Sonradan öğrendim ki meğerse IIS kurmak gerekiyor. Tabi bu kodları arka planda bir şeylerin derlemesi gerekiyor. IIS kurup siteleri çalıştırınca tam istediğim olay bu dedim işte. Hemen yazdım bir site içinde neler var neler şimdiki mynet yeni açılmıştı daha abi sitede toplist var, haberler var fotoğraf arşivi var program indirme var var oğlu var o zaman site 10 mb tutuyordu toplam veri tabanları kodlamalar resimler falan bir hevesle site tasarladım ama sadece ben girebiliyorum, bunu yayınlamak lazım yayınlamak için de host ve domaine gerekliydi, ama nerde o zaman host domain el yakıyor bizde o kadar zengin değiliz o da kaldı kendi bilgisayarımda anca localden takılıyordum 😀 işte tabi web tasarımda olduğu yerde kalmadı şimdi html 5 var css var varda var. Sürekli takip etmek gerekti.

E bu kadar bilgin vardı neden bu işe atılmadım diyenler vardır elbet. Başta da dediğim gibi pek para kazanamadım çevre beleşçi olunca. Bir tazminat olayına maruz kaldık para kazanmam gerekiyordu web sitesi yapıyorum adamlar para vermiyor ucuza buluyor başkasına yaptırıyor. Bizde inşaat sektörüne atıldık abim aşçı başı çok güzel yemek yapar işte kalite kontrol sektörüne başladık hala devam ediyoruz.

Fotoğraf ne iş o da tamamen bir hobi. Şöyle özlü sözler falan var Fotoğraf kalple gözün buluştuğu noktadaki ölümsüzleştirilmiş andır. Fotoğraf çekmeyi seviyorum şu an Nikon D7000 fotoğraf makinem var 18-105 nikon, 50 mm nikon, 70-300 sigma (sağolsun bunu bana Afganistan da çalışan Orçun arkadaşım gönderdi), 12-24 tokina bunlar lenslerim flaş olarak Nikon sb 800 kullanıyorum. Çanta, battery grip, uzaktan kumanda baya bir ekipman var hatta arkadaşlar diyor bir fotoğrafçı dükkanı açsana.

İşte uğraş didişlerim bunlar.

İnternette genelde takıldığım siteler Nikon Türk, Tahribat, r10 zaten linklerini altta bulabilirsiniz. Tahribat davetiyesi isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim tabi ki belli bir güven verdikten sonra.