Ben Kimim

Yani kısaca ben kimi demek için bu sayfayı açtım.

Zaten sitede baktığınız da az çok kim olduğum anlaşılmaktadır. Facebook’tan da bakarsanız baya bir ayrıntıya ulaşabilme imkanına sahipsiniz.

Aslen 1987 Diyarbakırlıyım. 1992 de Mersine yerleştik. Şimdi ise gurbet gurbet gezen özel bir sektörde İnşaat sektörü Kalite Kontrol Laboratuvarında çalışıyorum. Herkes merak ediyor la laboratuvar sözünü duyunca hemen aklımıza hastahanedeki laboratuvar geliyor onla alası yok. Yani bana ya benim idrar tahlili mi bilmem kan tahliline bakar mısınız diye mail yada mesaj atmayın anlamam o işten. Benim yaptığım iş şöyle özetleyeyim. Şimdi her işin bir standartları vardır ve bunlarda Her ülkenin Standart kuruluşu standartları belirlemiştir. Mesela Türkiye TSE, Amerika ASTM işte Almanya DIN gibi uzar gider. Zaten bu işi yapan kişi TSE ve ASTM ile aşir neşirdir. Bu standarlar çerçevesinde belirlenmiş işleri standarlara uygunluğunu denetliyoruz eğer uygun değilse neden değildir uygun olması için neler yapılmalı gibisinden çalışmalar yapıyoruz. Misal bir CVC yani geleneksel beton dökeceksiniz. Şu an Türkiye de C30 sınıfı bir beton dökmeniz gerekiyor depreme dayanıklı olması için acaba bu beton gerçekten de C30 değeri veriyor mu yani bu beton C30 mu? Kullanılan agrega standartlara uygun mu, Temiz mi, Dayanıklı mı gibi gibi. beton alt yapı yol işi bu tür işlerle uğraşıyorum.

Şimdi ne alaka diyeceksiniz web sitende genelde Bilimsel, teknolojiksel ve fotoğraf ile ilgili bilgiler mevcut bu iş nerden sardı diye soran vardır mutlak

Teknolojiksel (yani bilgisayarla ilgili) hayatım 1998 de başladı. Abimin bir masa üstü 64 mb remli Pentiyum 2 233 mhz li 4 gb hdd olan(şimdi en ufak hafıza kartları 32 gb olduğunu düşünü) 4 mb ekan kartlı bir pc ile başladı. Merak ettim karıştır kuruştur baya bişiler öğrendim. Prgoram nasıl oluyor nasıl çalışıyor derken Ms-Dos da qbasic ile yazabileceğimi orta okulda bir hocamdan öğrencim flaş disk nerde disket lere (1,44mb) kopyalayıp evde kendimi geliştirmeye başladım. Hesap makinesidir kayıttır, hatta muhasebe programı diyordum ama aslında taksitlendirme programıydı oyle ufak tefek olaylara sardım. Orada kaldı daha ileri gidemedim. İnternet o zaman şimdi her evde yoktu. Sonra internet çıktı mertlik bozuldu. Bir ağa giriyorsun ve dünyaya açılıyorsun ya ben dünyaya açıldım e bu ağa başkaları da bağlı onları nasıl görürüm falan derken ipler taramalar cartlar curtlar derken halla halla başkalrın bilgisayarına erşebildiğimi fark ettim. Pek bu sektör üzerine çalışmadım çevrem hep beleşçi olduğu için para da kazanamadık. Sonra sitelere giriyorum nasıl yapılıyor bu site olayı karıştıra kuruştura ya html diyorlar dedi google de yok bir arkadaş vardı anlıyordu bilgisayar bölümü okuyordu neyse ona baka baka bişiler kaptık işte interneteki tasarımları al kopyala editle falan bir gün gazete bayisinin önünden geçerken yanlış hatırlamıyorsam PC-Magazin dergisiydi ek cd de ASP ile web programlama diye bir yazı gördüm. Örnek yazılımlar falan filan hoyt dedim ne web programlama mı hemen aldım cd taktım çalışmıyor meğersem local falan kurmak gerekliyimş la bir kurdum bir çalıştırdım alaaaa la bu ne la ne kadar güzel. Hemen yazdım bir site içinde neler var neler şimdiki mynet yeni açılmıştı daha abi sitede toplist var, haberler var fotoğraf arşivi var program indirme var var oğlu var o zaman site 10 mb tutuyordu toplam veri tabanları kodlamalar resimler falan yükleyecem yayınlayacam ama nerde o zaman host domain el yakıyor bizde o kadar zengin değiliz o da kaldı kendi bilgisayarımda anca localden takılıyordum 😀 işte tabi web tasarımda olduğu yerde kalmadı şimdi html 5 var css var varda var. Sürekli takip etmek gerekti.

E bu kadar bilgin vardı neden bu işe atılmadın diyenler vardır elbet. Başta da dediğim gibi pek para kazanamadım çevre beleşçi olunca. Bir tazminat olayına maruz kaldık para kazanmam gerekiyordu web sitesi yapıyorum adamlar para vermiyor ucuza buluyor başkasına yaptırıyor. Bizde inşaat sektörüne atıldık abim aşçı başı çok güzel yemek yapar işte kalite kontrol sektörüne başladık hala devam ediyoruz.

Fotoğraf ne iş o da tamamen bir hobi. Şöyle özlü sözler falan var Fotoğraf kalple gözün buluştuğu noktadaki ölümsüzleştirilmiş andır. Fotoğraf çekmeyi seviyorum şu an Nikon D7000 fotoğraf makinem var 18-105 nikon, 50 mm nikon, 70-300 sigma (sağolsun bunu bana Afganistan da çalışan Orçun arkadaşım gönderdi), 12-24 tokina bunlar lenslerim flaş olarak Nikon sb 800 kullanıyorum. Çantsıdır bater gripidir, uzaktan kumandasıdır baya bir ekipman var hatta arkadaşlar diyor bir fotoğrafçı dükkanı açsana.

İşte uğraş didişlerim bunlar.

İnternette genelde takıldığım siteler Nikon Türk, Tahribat, r10 zaten linklerini altta bulabilirsiniz. Tahribat davetiyesi isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim tabi ki belli bir güven verdikten sonra.

"Benim tek zenginliğim hayatım. Bob Marley"

yandex