Fotoğraf Sıkıştırman

Merhaba bir çok blog yöneticisi fotoğraflarını web sayfalarına eklerken boyutlarını küçültmek isterler ve bunun için bilgisayarlarına program kurmak zorunda kalıyorlar. Peki neden fotoğraflarımızın boyutunu düşürmek isteriz.

  1. En önemlisi web sitemizin erişimini hızlandırmak. Dosya boyutumuz ne kadar küçük olsa o kadar çabuk transfer sağlar. Artı Google’ye web sitenizin analizini yaptırdığınızda dosya boyutları büyükse bize uyarı veriyor. Yani dosya boyutlarının küçük olması SEO açısından ok önemli çünkü web sitemizin açılma süresini baya etkiliyor.
  2. Alandan tasarruf sağlarız. Neticede hostumuzun alanı sınırsız değil.
  3. Alandan tasarruf sağladığımız için trafik yoğunluğumuzu da aşağı çekmiş oluyoruz.
Beli başlı nedenler bunlar. Peki bunu programsız nasıl yaparız. Web teknolojisi o kadar geliştiki artık fotoğraflarınızı tek tıkla hemen yükleyip boyutlarını aşağı çekebilirsiniz.

http://optimizilla.com/tr/

Bu web sitesi ile aynı anda 20 adet fotoğrafınızı ekleyip boyutunu düşürebilirsiniz.

Fotoğrafımızı seçip yüklendi.

Orjinal fotoğrafına göre %77 bir sıkıştırma uygulamış. Bunu renkler sekmesi altından daha da aşağı çekebilirsiniz ama görüntü çözünürlüğünüz çok bozulacağından tavsiye etmiyorum %70 gibi bir sıkıştırma ideal sayılır.

Kolay gelsin.

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Uzun zamandır yayında olan ve tamamen kişisel bir blog sitesi olan zulfumehmet.com sitesinin kurucusuyum. Geçimimi İnşaat Teknolojileri Kalite Kontrol Teknisyeni olarak daim etsem de Bilişim üzerine araştırmalarımı deneyip paylaştığım bir blog yayınlamaya karar verdim. Faydalı olması umuduyla.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. M. K. ATATÜRK"

yandex