Genel Web Tasarım

Fotoğraf Sıkıştırman

Merhaba bir çok blog yöneticisi fotoğraflarını web sayfalarına eklerken boyutlarını küçültmek isterler ve bunun için bilgisayarlarına program kurmak zorunda kalıyorlar. Peki neden fotoğraflarımızın boyutunu düşürmek isteriz.

  1. En önemlisi web sitemizin erişimini hızlandırmak. Dosya boyutumuz ne kadar küçük olsa o kadar çabuk transfer sağlar. Artı Google’ye web sitenizin analizini yaptırdığınızda dosya boyutları büyükse bize uyarı veriyor. Yani dosya boyutlarının küçük olması SEO açısından ok önemli çünkü web sitemizin açılma süresini baya etkiliyor.
  2. Alandan tasarruf sağlarız. Neticede hostumuzun alanı sınırsız değil.
  3. Alandan tasarruf sağladığımız için trafik yoğunluğumuzu da aşağı çekmiş oluyoruz.
Beli başlı nedenler bunlar. Peki bunu programsız nasıl yaparız. Web teknolojisi o kadar geliştiki artık fotoğraflarınızı tek tıkla hemen yükleyip boyutlarını aşağı çekebilirsiniz.

http://optimizilla.com/tr/

Bu web sitesi ile aynı anda 20 adet fotoğrafınızı ekleyip boyutunu düşürebilirsiniz.

Fotoğrafımızı seçip yüklendi.

Orjinal fotoğrafına göre %77 bir sıkıştırma uygulamış. Bunu renkler sekmesi altından daha da aşağı çekebilirsiniz ama görüntü çözünürlüğünüz çok bozulacağından tavsiye etmiyorum %70 gibi bir sıkıştırma ideal sayılır.

Kolay gelsin.

Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler