En Çok Okunanlar Genel Kalite Kontrol

Metilen Mavisi Deneyi TS EN 933-9:2022

Çok ince malzemenin değerlendirmesi için TS EN 933-9 standardında belirtilen metilen mavisi deneyi 2022 yılında yeni bir revizyon yapıldı, bu makalede sizlere yeni standart üzerinden nelerin değiştiği konusunda bilgi vermeye çalışacağım.Kapsam

Kapsam konusunda bir değişiklik yapılmış ana hatlarıyla zaten 0-2 mm ile 0-0,125 mm için ince malzemenin değerlendirilmesi konusuna değinilmiş ek olarak;

Tehlikeli madde içerebilen bir deney olduğunu, bu deneyde kullanılan malzemelerden korunmak standardın sorumluluğunda olmadığını uygulayan kuruluş tarafından önlem alınması gerekti eklenmiş.

Atıf yapılan standartlar

Atıf da bulunulan standartlara 933-2 standardı eklenmiş,

Cihazlar

  1. Cihazlar kısmında çok bir değişiklik yok, sadece, 5 ml ve 2 ml 0,2ml doğrulukta tartım yapabilen Büret, pipet micropipet ve şişe üstü dağıtıcı şeklinde bir düzenleme yapılmış,
  2. Deney eleklerine 0,125 mm ve 2 mm elek şeklinde düzenlemeye gidilmiş,
  3. Renkli şişe eklenmiş,
  4. Elek fırçası eklenmiş,

Cihazlarla ilgili göze çarpan değişiklikler bu şekilde,

Ön kurutma

Ön kurutma daha ayrıntılı bir şekilde açıklanmış, daha önceki revizyonda

Alt numuneler, eleme işlemini kolaylaştırmak için, 45°C’un altındaki bir sıcaklıkta ön kurutmaya tabi tutulabilir

Şeklinde bir ibare vardı, ve tüm numunelerin ön kurutma işlemi 45 °C geçmeyecek şekilde belirtilmişti; fakat yeni revizyonda daha ayrıntılı bir şekilde açıklamada bulunmuş. Yeni revizyon için ise; doğal ve üretilmiş agrega için 110 ± 5 °C diğer agregalar için ise 45 °C altında ön kurutma yapılacağına değinilmiştir.

Test aşaması diyagramı

Metilen mavisi deneyi için leke yöntemi aşamalarını bir diyagram ekleyerek daha anlaşılır olması sağlanmış, diyagramın Türkçe çevirisi olarak şu şekilde,

Diyagramda da anlaşılacağı üzere, ilk hale oluştuktan sonra 1 dakika arayla leke yöntemi sonucu hale duruyorsa test sonuçlandırılabilir, eğer hale 5. dk da kayboluyorsa 2 ml daha önce kayboluyorsa 5 ml daha çözelti ekleyip testi baştan yapmaya başlamamız gerektiğini anlatmaktadır.

Test Raporunda olması gereken bilgiler

Test aşamasında olması gereken bilgiler için yeni maddeler eklenmiş;

  1. Ön kurutma uygulanmışsa, uygulanan ön kurutma sıcaklık değeri,
  2. Prosedürdeki herhangi bir sapma varsa,
  3. Sonucun hangi yöntem ile hesaplandığı (Madde 8, madde 9 veya ek A),

Metilen mavisi tozun özellikleri

Aslında en büyük değişiklilerden biri bence  Ek B de yapılan değişiklik. Metilen mavisi tozunun kimyasal özelliği için standartta şu ibare yer almaktadır.

Use methylene blue; (C16H18ClN3S, nH2O (n = 2 to 3) purity ≥ 96 %).

Daha önce saflık değeri 98,5 olan değer %96 düşürülmüş, daha önce %98,5 saflıkta bir metilen mavisi tozu bulmak baya maliyetli oluyordu, sanırsam artık daha rahat buluna bilinecek duruma gelmiştir.

Test aşamaları hakkında https://www.zulfumehmet.com/metilen-mavisi-deneyinde-yenilikler/ ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler