Bilgisayar Microsoft

Powershell İle Chrome Kurulumu

Merhaba, PowerShell ile Chrome nasıl kurabiliriz. Linux’dan alışık olduğumuz SSH terminali gibi Windows sunucularda da powershell bu işi devralmış durumdadır. Aynı ssh de tüm işlemleri yapabildiğimiz gibi powershell üzerinden de windows server üzerinde bulunan tüm rolleri (DNS, ISS, DHCP, File Server vb..) yönetebilirsiniz. Windows Server Core yapılarda masaüstü desteği olmadığından sistem tüketimi daha az olmakta ve daha az sistem özellikleri ile daha fazla verim almanıza olanak sağlamaktadır.  Core olarak kurulmuş, masaüstü desteği olmayan sunucularda direk komut ekranı gelmekte ve tüm yapılandırmaları powershell üzerinen yapılmaktadır. Bazen internetten bir şey indirmeniz gerektiğinde veya bir şey araştırmak istediğinizde web tarayıcıya ihtiyaç duyabiliyorsunuz, bizde bu ihtiyaçtan dolayı Windows Core olarak kurulmuş bir sunucuda chrome nasıl kurabileceğinize değineceğiz.
Aşağıda bulunan tek satırlık komutu girdiğimizde kurulum işlemlerini gerçekleştirecektir. Komutu girdikten sonra internet hızınız veya sistem özelliklerinize bağlı olarak biraz zaman alabilecektir.

$LocalTempDir = $env:TEMP; $ChromeInstaller = "ChromeInstaller.exe"; (new-object    System.Net.WebClient).DownloadFile('http://dl.google.com/chrome/install/375.126/chrome_installer.exe', "$LocalTempDir\$ChromeInstaller"); & "$LocalTempDir\$ChromeInstaller" /silent /install; $Process2Monitor =  "ChromeInstaller"; Do { $ProcessesFound = Get-Process | ?{$Process2Monitor -contains $_.Name} | Select-Object -ExpandProperty Name; If ($ProcessesFound) { "Still running: $($ProcessesFound -join ', ')" | Write-Host; Start-Sleep -Seconds 2 } else { rm "$LocalTempDir\$ChromeInstaller" -ErrorAction SilentlyContinue -Verbose } } Until (!$ProcessesFound)

Komut satırını girdikten sonra kurulum tamamlanacaktır. Chrome web tarayıcıyı çalıştırabilmek için; komut satırıı yada Task Manger kullanarak çalıştırabiliriz.

Komut satırından açmak için;

powershell chrome kurulmu

Task Manager için; sırasıyla File>Run new task tıklayınız. Açılan pencereden chrome yazmanız yeterlidir.

windows server core power shell chrome kurlumu

Chrome yazıp OK dediğimizde powershell açılacaktır.

windows server core power shell chrome kurlumu

Chrome web tarayıcımız açtık. İhtiyaç halinde kullanılmaya hazırdır. İyi çalışmalar.

https://en.wikipedia.org/wiki/Server_Core
Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler