Excelde qrCode Üretme

By

İşim gereği çok sık kullandığım programlardan biri olan Excel ile oluşturduğunuz bir dokümana 3. parti bir bir program kullanmadan Visual Basic de yazacağımız kodlar yardımı ile formda istediğimiz yere internet bağlantısı gerektirmeden, herhangi bir api kullanmadan, ücretsiz bir şekilde qrCode nasıl ekleyebileceğinize değinelim. Bilmeyenler için kısaca qrCode nedir ona değinelim.

QrCode Nedir

Japonya’da Denso firması tarafından geliştirilen 2 boyutlu (matriks) bir barkod sistemidir, Türkçesi Çabuk Tepki (Quick Response) anlamına gelmektedir.Kod genellikle, kare şeklinde, beyaz bir zemin üzerine siyah motiflerden oluşur. İlk üretim amacı otomotiv sektöründe kullanmak için olan QrCode günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır.

  • Sosyal medya,
  • Gazete ilanları veya afişlerde,
  • Bankacılıkta,
  • Yedek parçalarda,
  • İlaç sektöründe,
  • Marketlerde,
  • E-ticaret, fatura bilgilerinde,
  • Rapor doğrulamalarında,

Daha da uzatılabilir, kısaca bir bilgiyi veya bir adresi kolaylıkla QrCode çevirip karşı tarafa gönderebilirsiniz, ve karşı taraf uzun metini tek tek yazmak yerine bu QrCode içinde bulunan adres veya herhangi bir bilgiye kolaylıkla erişebilecektir,

Günümüz mobil cihazların uygulama servislerinde QrCode okuyucu yazarak birden çok uygulamaya erişebilirsiniz. Marketlerde veya eczanelerde QrCode okuyucu el terminalleri ile rahatlıkla QrCode okutabilirsiniz.

Excel de Makro ile QrCode Oluşturma

Yapmanız gereken işlem çok basit, aşağıda indirme linkini paylaştığım excel dosyasını indiriniz, içinde bulunan makro kodları kendi çalışma sayfanıza ekleyin ve çalışma sayfanızda QrCode görünmesini istediğiniz herhangi bir hücreye =Qrcode(hücreadınumarası) şeklinde kullanabilirsiniz.

QrCode üretmek için hücredeki veriyi yenilemeniz yeterlidir. Otomatik QrCode üretmektedir.

Yukarıda gördüğünüz gibi Qrode, Datamatrix ve Aztek şekilinde kod oluşturabilirsiniz.

Kodlara erişmek için, çalışma sayfasına sağ tıklayın ve Kod Görüntüle tıklayınız.

Project kısmında Modules bulunan kodları kendi sayfanıza taşıyarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Telefonumuza okuttuğumuzda qrcode içinde bulunana sitemin adresine görebilirsiniz. İnternette bu işlemleri yapan ve ücretli paylaşılan bir çok uygulama var, tamamen ücretsiz indirmek için aşağıdaki download butonuna tıklayınız.İşinize yaraması umuduyla.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/QR_kodu

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like

Hot News