Rras İle İstemcilere Statik Ip Atama

RRAS ile uzak bağlantı sağladığınızda ip yapılanması genelde otomatik olarak atanıyor. Ya belirli bir pool oluşturup o aralıkta ip dağıtımı gerçekleştiriyor; yada DHCP sunucunuz aracılığıyla rastgele bir ip dağıtımı yapılıyor. Boşta olan herhangi bir ip adresini bize tanımlıyor. Bu bize bazı sıkıntılar çıkartıyor. Ortak bir paylaşım kurulduğunda sürekli VPN ağdaki ip değiştiği için ortak paylaşımın ip adresini sürekli değiştirmek zorunda kalıyoruz. VPN bağlatısı sağlayan kullanıcımıza statik ip nasıl verebiliriz bakalım.1 – İlk adım bir kullanıcımızı seçmek.

2 – Statik IP Adresi Ata seçeneğini seçiniz.

3 – Statik IP Adresleri butonuna tıklayınız.

4 – Statik IPv4 (IPv6 da atayabilirsiniz.)

5 – Atamak istediğiniz ip adresini belirleyiniz.

6  – Tamam butonuna bastıktan sonra VPN bağlantısı yaptığımızda istediğimiz ip adresini aldığını göreceksiniz.

Bu adımları uyguladıktan sonra istediğimiz kullanıcılar bizim belirlemiş olduğumuz ip adreslerini alacaklardır. Durum menüsünden de zmehmet adlı kullanıcının 10.0.0.21 ip adresini aldığını görüyoruz.RRAS aracılığı ile VPN bağlantısı sağlayan kullanıcılarımıza nasıl statik ip atadığımıza kısaca değindim.  Hepinize kolay gelsin.

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Uzun zamandır yayında olan ve tamamen kişisel bir blog sitesi olan zulfumehmet.com sitesinin kurucusuyum. Geçimimi İnşaat Teknolojileri Kalite Kontrol Teknisyeni olarak daim etsem de Bilişim üzerine araştırmalarımı deneyip paylaştığım bir blog yayınlamaya karar verdim. Faydalı olması umuduyla.

Bunları da sevebilirsiniz

Rras İle İstemcilere Statik Ip Atama” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. M. K. ATATÜRK"

yandex