Windows Sunucuya Çoklu Ip Tanımlama

Web sunucu işlemleri yada başka bir sunucu işlemi için kullandığınız Windows sunucunuza tek interface (ethernet kartı) üzerinden fark ip ler tanımlayıp, bu ipler üzerinden iletişimi nasıl yapılandırabileceğinize değineceğim. İlk önce ağ ve paylaşım merkezini açalım.

IP Tanımlama

Çıkan ekrandan Aygıtlar menüsünün karşısındaki interface tıklayınız ve Durum menüsünden Özellikler butonuna tıklayınız.
İp adreslerini tanımlamak için İnternet Protokolü 4 (TCP/IPv4) sekmesine tıklayıp Özellikler butonuna tıklayınız.

Gelişmiş butonuna tıklayınız.

Daha önce tanımlı olan ip adresimiz girili. Şimdi ekle butonuna tıklayarak farklı bir ip tanımlayalım.

İp adresimizi ve Ağ Maskemizi girip Ekle butonuna tıklıyoruz.

İp adresimiz tanımlandı. Farklı Ağ geçidi kullanıyorsanız Varsayılan ağ geçitlerinden ekleyebilirsiniz. Ardından Tamam butonuna tıklayarak yapılanmamızı tanımlıyoruz.

Artık 10.0.0.12  ve 10.0.0.26 ip adresleri üzerinden sunucumuza erişebiliriz. İşlem bu kadar kolay. Takıldığınız noktada yorumlar kısmına yazarsanız yardımcı olmaya çalışabilirim.
Ekran alıntılarını daha önceden aldığım için daha sonraki adımların ekran alıntılarını bulamadım. Zaten bu adımdan sonra sadece ip adresi ile iletişim kurmanız kalıyor kolay gelsin.

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Uzun zamandır yayında olan ve tamamen kişisel bir blog sitesi olan zulfumehmet.com sitesinin kurucusuyum. Geçimimi İnşaat Teknolojileri Kalite Kontrol Teknisyeni olarak daim etsem de Bilişim üzerine araştırmalarımı deneyip paylaştığım bir blog yayınlamaya karar verdim. Faydalı olması umuduyla.

Bunları da sevebilirsiniz

Windows Sunucuya Çoklu Ip Tanımlama” için 2 yorum

  1. Güzel ve sade anlatım olmuş teşekkürler. Peki bu şekilde iis üzerindeki web sitelerini nasıl farklı ip üzerinden koşturabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

"Gülmek her zaman mutlu olmak için değildir. Bazen öyle gülmeler vardır ki; en büyük acıları gizlemek içindir. Bob Marley"

yandex