Microsoft

Windows Sunucuya Çoklu Ip Tanımlama

Web sunucu işlemleri yada başka bir sunucu işlemi için kullandığınız Windows sunucunuza tek interface (ethernet kartı) üzerinden fark ip ler tanımlayıp, bu ipler üzerinden iletişimi nasıl yapılandırabileceğinize değineceğim. İlk önce ağ ve paylaşım merkezini açalım.

IP Tanımlama

Çıkan ekrandan Aygıtlar menüsünün karşısındaki interface tıklayınız ve Durum menüsünden Özellikler butonuna tıklayınız.
İp adreslerini tanımlamak için İnternet Protokolü 4 (TCP/IPv4) sekmesine tıklayıp Özellikler butonuna tıklayınız.

Gelişmiş butonuna tıklayınız.

Daha önce tanımlı olan ip adresimiz girili. Şimdi ekle butonuna tıklayarak farklı bir ip tanımlayalım.

İp adresimizi ve Ağ Maskemizi girip Ekle butonuna tıklıyoruz.

İp adresimiz tanımlandı. Farklı Ağ geçidi kullanıyorsanız Varsayılan ağ geçitlerinden ekleyebilirsiniz. Ardından Tamam butonuna tıklayarak yapılanmamızı tanımlıyoruz.

Artık 10.0.0.12  ve 10.0.0.26 ip adresleri üzerinden sunucumuza erişebiliriz. İşlem bu kadar kolay. Takıldığınız noktada yorumlar kısmına yazarsanız yardımcı olmaya çalışabilirim.
Ekran alıntılarını daha önceden aldığım için daha sonraki adımların ekran alıntılarını bulamadım. Zaten bu adımdan sonra sadece ip adresi ile iletişim kurmanız kalıyor kolay gelsin.

2 Yorumlar
 1. Ahmet SARIKIŞLA 7 yıl önce
  Cevapla

  Güzel ve sade anlatım olmuş teşekkürler. Peki bu şekilde iis üzerindeki web sitelerini nasıl farklı ip üzerinden koşturabilirim.

  • Tabi koşturabilirsiniz

   IIS panele giriniz ve domain adresinizi seçiniz. Bindings butonuna tıklayıp çıkan ekranda ya domaini düzenle diyiniz yada ekle diyerek ip adresini belirleyebilirsiniz.
   Kolay gelsin.

Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler