Windows Server Telnet Aktif Etmek

Telnet, internet veya local ağdaki bir bilgisayara TCP/ip protokolü üzerinden sunucuda bulunan izinli kullanıcı adı ve şifresi ile login olabilir ve sunucuda değişiklik yapabilirsiniz. Bu makalede size Windows server üzerinden Telnet aktif edip, uzaktan erişim sağlayacağız.Kurulum

Server Maneger’e girip Add roles and features tıklayınız.

Next butonuna tıklayınız.

Tekrar Next butonuna tıklayınız.

Tekrar Next butonuna tıklayınız.

Herhangi bir rol eklemeyeceğimiz için Next tuşuna basalım.

Features menüsünden Telnet Server işaretleyelim. Eğer başka telnet sunuculara da bağlanmak istiyorsanız Telnet Client işaretleyebilirsiniz.

Install butonuna tıklayarak kurulumu gerçekleştirelim.

Kurulumumuz bitti Close butonuna tıklayarak çıkalım.

Start butonuna tıklayarak search kısmından services.msc yazarak services çalıştıralım.

Listeden Telneti bulup sağ tıklayınız ve ardından Properties tıklayınız. Çıkan menüden Startup type den Automatic seçip ardından Start butonuna tıklayınız. Ardından OK butonuna tıklayarak çıkınız.

Şu anda Telnet servisimiz aktif halde çalışıyor.

Telnet Kullanıcı Ekleme

Şu anda telnet aktif şekilde çalışmaktadır. Administrator kullanıcısı ile uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Eğer farklı kullanıcılarında telnete erişim sağlamalarını isterseniz.

Computer Management kısmından Local User adn groups sekmesi altındaki Groups kısmından TelnetClients grubunu bulup çift tıklayınız.  Add butonuna tıklayarak erişim sağlamak istediğiniz kullanıcıları belirleyebilirsiniz.

Telnet Erişimi Sağlamak

Windows kullanıyorsanız, Program Ekle Kalır kısmından telnet client yükleyip. Komut satırından telnet sunucu_ip_adresi yazarak yada Putty tarzı 3. parti programlar aracılığı ile bağlanabilirsiniz. Ben macbook üzerinden terminal aracılığı ile bağlanacağım.

Zulfu-MacBook-Pro:~ zulfumehme$ telnet ip_adres

Login kısmından kullanıcı adı ve şifremi girdikten sonra telnet üzerinden erişim sağlamış bulunmaktayım. Eğer Telnet kullanımı çok önemli değilse sizin için aktif etmemeniz daha iyi olur. Çünkü Hackerler genelde sunuculara saldırı düzenlerken dışarıya açık olan kapıları genelde denemektedirler.

Hepinize kolay gelsin.

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Uzun zamandır yayında olan ve tamamen kişisel bir blog sitesi olan zulfumehmet.com sitesinin kurucusuyum. Geçimimi İnşaat Teknolojileri Kalite Kontrol Teknisyeni olarak daim etsem de Bilişim üzerine araştırmalarımı deneyip paylaştığım bir blog yayınlamaya karar verdim. Faydalı olması umuduyla.

Bunları da sevebilirsiniz

Windows Server Telnet Aktif Etmek” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

"Gülmek her zaman mutlu olmak için değildir. Bazen öyle gülmeler vardır ki; en büyük acıları gizlemek içindir. Bob Marley"

yandex