Blog Engine.NET

Uzun zamandır takip ettiğim ve bir ara kullandığım güzel bir blog scripti. Tamamen ücretsiz ve gönüllüler tarafından geliştirilen, her yeni sürümde yenilikler getirilen, açık kaynaklı geliştirmeye müsait başarılı bir blog scripti. Eğer Asp.Net ile uğraşıyorsanız açık kaynak halinde indirip kodları incelleyebilirsiniz. Kullanımı ve kurulumu çok basit. İlk kurulum aşamasında verilerinizi xml olarak tutuyor. İsterseniz, MS SQL, MySQL ve bir çok veri tabanı sistemini destekliyor. Kurulumdan sonra tema ve eklenti düzenlemelerini yapabilirsiniz. Bir WordPress kadar geliştiğini söyleyemem. WordPresse göre eksikleri baya var. Zenginlik bakımından WordPress kadar olmasa da kurulu olarak gelen sistemdeki eklentiler ve temalar WordPressi aratmayacak tarzda. CSS ve html bilginiz varsa kendi temanızı tasarlama imkanına sahipsiniz. Asp.Net ile yazıldığı için windows hosta ihtiyacınız var malesef; yalnız son zamanlarda linuxda asp.net çalıştırıla bilindiği hakkında makaleler okudum fakat h-daha yeni olduğu için çalıştırabileceğini pek sanmıyorum ama gelişmeler ilerlerse asp.net için artık windowsa ihtiyaç duymayabiliriz belki. Kullanmak isterseniz aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Uzun zamandır yayında olan ve tamamen kişisel bir blog sitesi olan zulfumehmet.com sitesinin kurucusuyum. Geçimimi İnşaat Teknolojileri Kalite Kontrol Teknisyeni olarak daim etsem de Bilişim üzerine araştırmalarımı deneyip paylaştığım bir blog yayınlamaya karar verdim. Faydalı olması umuduyla.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

"Gülmek her zaman mutlu olmak için değildir. Bazen öyle gülmeler vardır ki; en büyük acıları gizlemek içindir. Bob Marley"

yandex