PhpMyAdmin İle MD5 Şifre Değişikliği

Bir çoğumuz web sitelerimiz için kurduğumuz Blog veya çeşitli web uygulamalarında oluşturduğumuz kullanıcı şifrelerini unutabiliyoruz. Bir çok uygulama veri tabanlarımızın ele geçirilebilme ihtimaline karşı bunu MD5 olarak şifreleyip veritabanımıza kaydediyor. Bu şifreyi ya belirlemiş olduğumuz mail adresimize yenileme linki göndererek değiştirebileceğiniz gibi veyahut PhpMyAdmin erişiminiz varsa PhpMyAdmin üzerinden de kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Şimdi örnek amaçlı WordPress’te bir kullanıcımızın şifresini adım adım değiştirelim.
1 – PhpMyAdmin’den ilgili veritabanımızı açıp wp-users tablosunu açıp şifresini değiştireceğimiz kullanıcıyı düzenleyelim.

2 – Açtığımız kullanıcımızın şifresi usser_pass sütununda MD5 olarak şifreli halde kayıtlı olduğunu görebilirsiniz. Burda kullanıcımızın mail adresini değiştirip ulaşabildiğiniz bir mail adresine de şifre gönderebilirsiniz. Biz direk şifreyi değiştirelim. Eski şifreyi sileim.

3 – http://www.md5-creator.com/  sitesine yada sizin tercih edebileceğiniz MD5 çevirici herhangi bir site ile geçici bir şifre oluşturalım. Oluşturduğumuz şifreyi kaydedelim.

4 – Eski şifremiz ile değiştirip Git butonuna basarak şifremizi veritabanımıza kaydedelim.

5 – Kullanıcı giriş panelinden yeni şifremizi (12345gecici benim oluşturduğum şifre) girerek giriş yapalım.

6 – Giriş sağladık. Yönetim panelinizden kullanıcılar bölümüne girerek kalıcı şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Basit bir şekilde 4 adımda şifremizi değiştirdik. Kolay gelsin.

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Uzun zamandır yayında olan ve tamamen kişisel bir blog sitesi olan zulfumehmet.com sitesinin kurucusuyum. Geçimimi İnşaat Teknolojileri Kalite Kontrol Teknisyeni olarak daim etsem de Bilişim üzerine araştırmalarımı deneyip paylaştığım bir blog yayınlamaya karar verdim. Faydalı olması umuduyla.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

"Kalp kör olduktan sonra, gözlerin görmesinde hiçbir fayda yoktur. Hz. Ali"

yandex