Gece Fotoğraf Çekerken Nelere Dikkat Etmeli

Geceleri yada havanın karardığı veyahut gün ağardığı o kısa tan diye adlandırılan vakte fotoğraf çekmek, normal gün ışığında çekmekten biraz meşakkatli oluyor. Haliyle havanın karanlık olması film yada sensörümüze ışığın gündüz pozlamalarına göre daha da az düşecektir. Buda fotoğrafımızın karanlık çıkmasına sebep olacaktır. Bunu aşmanın bir kaç yöntemi var.1 – Tripot kullanımı.

Gündüz gibi kısa bir pozlama süresi seçemeyeceğimiz için biraz daha uzun pozlama yapmamız gerekiyor. Uzun pozlama yapacağımız için titremeyi önlemek için çekimlerimizi tripotta yapmamız bize avantaj sağlayacaktır.

2 – Iso arttırımı.

Sensör yada filmimizin ışığa daha duyarlı olması için iso değerini artırarak pozlama süremizi daha kısma imkanına sahip oluruz. Ama dikkat etmemiz gereken fazla iso fotoğrafta kumlamalara neden olacaktır.

3 – Daha uzun pozlamak.

Işık az olduğundan uzun pozlamayla sensörümüze yeterli ışığı sağlamış olacağız.

Aşağıdaki videoları izleyerek ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

 

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Uzun zamandır yayında olan ve tamamen kişisel bir blog sitesi olan zulfumehmet.com sitesinin kurucusuyum. Geçimimi İnşaat Teknolojileri Kalite Kontrol Teknisyeni olarak daim etsem de Bilişim üzerine araştırmalarımı deneyip paylaştığım bir blog yayınlamaya karar verdim. Faydalı olması umuduyla.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

"Biz toprak değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz. Fatih Sultan Mehmet"

yandex