Fotoğrafçılık

Fotoğrafta Komposizyon

Fotoğraf ışığın kağıt üzerinde oluşturduğu bir leke. Peki insanlarda genel bir yanılgı var iyi fotoğraf makinesi iyi fotoğraf çeker. Peki gerçek mi? Elbet yararı var yapacağınız işlemleri daha rahat yapar; ama iyi fotoğraf çeker manasına gelmez. Ünlü fotoğra üstadımız Ara GÜREL’in meşhur bir sözü vardır “İyi bir fotoğraf makinesi iyi fotoğraf çekseydi, İyi bir daktiloda iyi romanlar çıkardı.” Gerçekten çok güzel ve olaya nokta koyan bir söz.
Peki iyi fotoğraf çekmek için ne gerekli. (DSLR makineler üzerinden gidiyorum bu olayı)

1- Diyafram
2- Estantene
3- İso
Bunları iyi bilimek yetiyormu elbette bunlar bir nebze yararı var yurumek için gerekli elemanlar bunlar ama sadece bunları iyi bilmek yetmiyor. İyi bir fotoğraf için Kompozisyon şart. Peki kompozisyonu nasıl öğreniriz, nasıl kavrarız, nasıl tanışırız.

Bu tamamen bir tarz meselesi ama bu tarzın olmazsa olmazlarından Altın Oran Fotoğrafta ana nesneyi altın orana yerleştirmek size her daim yardımcı olacaktır. Ben en son okuduğum kitap:
Sayın Faruk AKBAŞ size bu güzel kitabı yazdığınız için teşekkür ediyorum. Bu kitabı okuduktan sonra daha önce çektiğim fotoğrafların hepsini silesim geldi. Tüm arkadaşlara bu kitabı okumalarını tavsiye ederim. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri. Anlatımı sade, Fotoğrafları net, Her konu ayrıntılı anlatılmış.

Şu anda okuduğum diğer kitap ise:


Scott KELBY nin Dijital fotoğrafçının El Kitabı. Scott bazı yerlerde bize takılıyor şakalar falan da yapıyor çok samimi ve içten anlatımı ile kolay anlaşılır bir dille anlatılmış kitap bunu da okumanızı tavsiye ederim.

Bu kitapları e-ticaret sitelerinde kolaylıkla temin edebilirsiniz.
Bu kitaplardan bir kaç bilgi edinebilirsiniz. Bu kitapları okumam şart mı? peki elbette değil ama size yardımcı olacaktır. Peki nasıl kendimi geliştirebilirim.
İyi fotoğrafları değerlendirin eleştirin fotoğraf okumaya çalışın bol bol fotoğraf çekin ve kendi eksiklerinizi yakalayın.

Hepinize bol ışıklı günler.

Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler