Bilgisayar Microsoft

Windows Server Port Yönlendirme

Genelde modem üzerinden yapılan port yönlendirmesini Linux sunuculardan da rahatlıkla yapabildiğimiz port yönlendirmesini Windows Server üzerinden nasıl gerçekleştireceğimize bakalım. Önrek Windows 2012 bir sunucunuz var. Direk internete bağlı, ve modeminiz yok; yada bir datacenter, vds, vps niz var ve VPN ile bağlanan bir clinti sunucunun public ip adresi ile dışarı nasıl erişim sağlayabileceğimize değineceğim.
İlk önce senaryom şöyle


Kısaca VPN ile sunucuma bağlanan 10.0.0.25 ip adresini tanımladığım ip kamera clintime dışarıdan erişim vereceğim. RRAS üzerinden bakalım bağlı olan kullanıcımıza ve ip adresine.

10.0.0.25 ip adresi tanımlanmış bir ve vpn ile sunucuya bağlı olan bir ip kamera.

 

Şimdi CMD administrator olarak çalıştıralım.

Komut satırına şunları ekleyelim

Örnek olarak iç ip adresimiz 10.0.0.25 ve erişim vermek istediğimiz portta 2020 olsun (Not: sunucuda boşta olan bir portu kullanınız.)

netsh interface portproxy add v4tov4 listenaddress=0.0.0.0 listenport=2020 connectaddress=10.0.0.26 connectport=2020

Yukardaki komutu girdikten sonra kontrol edelim.

netsh interface portproxy dumb

Evet portumuz eklenmiş şimdi dışardan public ip adresimiz ile erişmeye çalışalım.

ipadresiniz:verdiğimiz_port numarası irnek 123.14.14.14:2020 gibi
Evet artık vpn ile sunucumuza bağlı olan yada ic networkte bulunan bir clinte erişim verebilirsiniz. Bunu RDP, mysql, sql gibi portlar da erişim vererek geliştirebilirsiniz. İşlemlerimiz bu kadar, Takıldığınız yerlerde sorabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler