Vi Editörün Kullanımı

start-vi-editor

Vi editörü Linux sistemlerde kurulu olan güzel kullanışlı bir editördür. Çoğu kişi zor olduğu için kullanmıyor ama kullanmayı öğrendikten sonra vazgeçemeyeceğiniz kullanışlı ve basit bir editör. Microsoft’un Dos sistemindeki edit ne işe yarıyorsa buda aynı. Sistemdeki dosyaları okumak ve düzenlemek için kullanılan ideal bir editör. Çoğu kişi kullanımı daha kolay olan nanao-pico editörlerini kullanıyor. Şimdi gelelim vi nin kullanımına. Komut satırına vi yazdığımızda karşımıza yukardaki gibi bir ekran geliyor. Çıkmak için iki nokta üst üste (:) artından q ile çıkıyoruz :q
Şimdi komut ekranındayken vi mehmet.tex yazıp bir dosya oluşruturuyoruz.

mehmet.tex adında bir soya oluştu vi açıldığında direk düzenleme modunda açılıyor. Komut moduna girmek için esc tuşu ile komut satırına geçiyoruz. Yaptığımız değişikleri w komutuyla kaydediyoruz yad direk :qw diyip kaydet çık diyoruz.

Daha ayrıntılı bilgi için google amcaya başvurabilirsiniz.

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Uzun zamandır yayında olan ve tamamen kişisel bir blog sitesi olan zulfumehmet.com sitesinin kurucusuyum. Geçimimi İnşaat Teknolojileri Kalite Kontrol Teknisyeni olarak daim etsem de Bilişim üzerine araştırmalarımı deneyip paylaştığım bir blog yayınlamaya karar verdim. Faydalı olması umuduyla.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

"Mutlu mu olmak istiyorsun? Kimseden bir şey bekleme. Bob Marley"

yandex