Günlük Hayat

Bektaş Babanın Dünya Macerası

Akıllı bıdığım yavaş yavaş büyüyor. Gerçekten bebek bir aile için mutluluk kaynağı. Kendi kendine bir şeyler söylemesi, kendi temiz dünyasındaki mutluluğu bizi de mutlu etmekte. Gülüşü, mızmızı, bize oyun yapması anlatılmıyor ki. Yaşamak lazım. Bıdık büyüyor büyüdükçe beden ve fiziki değişiklikler oluyor. Artık dediğimiz bazı şeyleri anlıyor, ruh halimizin farkına varıyor, bizden bir şeyler istiyor, çirkin yap kendini dediğimde ağzını yüzünü buruşturuyor. Oğlumun benden istediği ilk oyuncak

Rüzgar gülü 😀 evet benden rüzgar gülü istedi. Akıllı bıdık ile ekmek almak için bakkala gittiğimizde bakkalın önünde duran rüzgar güllerini gördüğünde parmağını rüzgar gülüne işaret ederek baba bana bu alır mısın bakışı ile benden rüzgar gülü istedi. E tabi ki baba da aldı oğluna. Akıllı bıdık baba. Hele bir gülüşü var dünyalara bedel. Belki çoğu insana normal gelebilir. Bir çok oyuncak da almış olabilirim ama bu çok farklı bir duygu. Kendi canın ve kendi kanın.

Güzel yanları bunlar ama canını çok yakan diş çıkarma döneminde bu aralar. Hem onun canı yanıyor; hem bizim yüreğimiz.

BEKTAŞ BABA DİŞ ÇIKARIYOR

Evet Bektaş baba 5 diş çıkardı. Diş çıkarma dönemi her çocuk gibi Bektaş baba içinde zor geçiyor. Diş çıkarma dönemi ile ilgili bir kaç bilgi vererek diğer babalara da biraz faydamız olsun.

  1. Bu dönem içinde baya bir salya salgılamaya başlıyor. Sürekli ağzı ıslak 😀 uyurken salyayı yuttuğu için kakası isal şeklinde gelebilir.
  2. Sürekli bir şeyler ısırmak istiyor. Eczanelerde dişlikler satılıyor bunları kullanabilirsiniz. Alırken kaliteli marka almaya önem gösteriniz. Zaten kaliteli ve kalitesiz dişlikler arasında çok büyük bir fiyat farkı yok. Ama gelin görün ki bizim bıdık sevmiyor bu dişlikeri. Dişlik yerine havuç, salatalık, elma gibi katı yiyecekleri buz dolabında bekletip uzunlamasına doğradıktan sonra gözetiminiz de ısırmasına imkan tanıyın. Dikkat ediniz boğazına kaçmasın. Soğuk olması dişleri için iyi geliyormuş. Hem meyve ve sebzenin de vitamini almış olacaktır.
  3. Kulak ağrısı başlayabilir sürekli kulağını tutması sizi korkutmasın. Bu sırada kulağından sarı salgılar gelmesi normaldir. Genelde dişlerinin çıkması çene yapısını değiştirdiği için kulaklarına ağrı yapabiliyor. Kulağı ağrıdığında doktora götürmeniz de fayda olacaktır. Belki kulak enfeksiyonuna da yakalanmış olabileceğini unutmayınız.
  4. Dişleri çıkarken ağrı yaptığı için gündüz ve geceleri sürekli ağlayıp huysuz ve asabi olabiliyor.
  5. İştahsızlık başlayabilir. Yemek yedirmek için fazla zorlamayınız kusabilir. İştahsız olduğu için zayıflayabilir.
  6. Parmağını sürekli ağzına alıp ısırabilir.

Aklıma gelen ve gözlemlediğim kadarıyla şimdilik bu kadar. Diş çıkarma döneminde ateşi çıkacağı ve aşırı salya salgıladığı için su ihtiyacı olacağından sürekli su içirmeye çalışınız. Uzmanlar soğuk meyve püreleri yedirmeyi ve soğutulmuş kereviz sapı çiğnetmeyi de öneriliyorlar. Diş çıkartığı için doktora göstermek acil bir durum olmamakla birlikte ebeveynler olarak içimizin rahat olması için doktora gitmek bizi rahatlatacaktır. Doktorun tavsiye edeceği diş jellerini çenesine sürerek huysuzluğunu biraz da olsa dindirmesine yardımcı olacaktır.

Dişlerinin hepsinin çıkması 3 yaşına kadar sürebiliyor. Kalıcı dişleri de 6 yaşından itibaren çıkmaya başlıyor. Çocuğunuzun rahat bir diş çıkarma dönemi geçirmesi umuduyla.

Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler