Bilgisayar

Bozulan Ekran Kartınızı Onarınız

Merhaba, GeForce Go 6100 ekran kartının yanan cip setini ufak bir maliyetle (maliyet de eğer elinizde olmayan malzemeden dolayı yapacağınız ödeme için) nasıl tamir edebileceğinizi anlatacağım. Kullandığım makine laptop mega book diye geçiyor msi-1326 modeli. Gerekli olan malzemeler
1-Saç kurutma makinesi (maliyet burada başlıyor. Varsa farklı bir ısıtıcı da kullanabilirsiniz. Markası önemli değil bendeki kumtel markalı Ankara’da GİMSA da almıştım 15 tl)
2-2 adet pet bardak (pet bardak ne yapacağız derseniz tertip düzen çok önemli 1 pet bardağa alt kapaktan söktüğümüz vidaları 2. pet bardağa da soğutucu sisteminden söktüğümüz vidaları koyacağız sonra ustanın iyisi malzeme arttırır demeyin :D)
3-Yıldız tornavida bu atık sizin vidanın yuvası nasılsa düz veya yıldız olarak seçersiniz.
Çip setim nasıl yandı hemen onu anlatayım şimdi internetteyim biraz fazla yüklendik bilmiyorum artık birden ekran bembeyaz oldu kapattım açayım dedim aşağıdaki gibi hiç bişi yok sim siyah ekran
Böyle olunca ki resim tamir aşamasına geçtiğim gün sinirlendiğim an baya oluyor. Çantasına koydum öyle bıraktım. Tornavidam olmadığı için ha bu gün ha yarın getirecem açacam bakacam falan ki bu arada bazı arkadaşlarla bu konu üzerinde yaptığım mülahaza neticesindeki ısıtınca çalışma imkanı olabileceği hakkında bir bilgi edindik. Sonra Beton santralinde çalışan operatör arkadaşımdan aldığım tornavidalarla işe sokulmaya karar verdim. Alt kapağı açıyoruz ve vidaları 1. pet bardağa koyuyoruz. SS2 de ki resim şeklinde:


Sonrada soğutucu sistemini söküyoruz SS3 ve SS4 teki gibi:

Soğutucu sistemini eğer varsa bir kompresörünüz iyice üfletip temizleyin yoksa saç kurutma makinesini soğuk konumunda bir üfleme yaparsanız da olabilir ama varsa bir kompresör daha iyi olacağını düşünüyorum.

Şimdi de saç kurutma makinemizi elimize alıp ayarını 2 ye biraz iyi üfürsün ve iyi ısıtsın diye açıyoruz. Arkadan hava alan yeri de elimizde kapatıp biraz daha sıcak havayı üflemesi için fazla kapatmayın saç kurutma makinesinden olmayın. Fazla tutmanıza gerek yok bir 15 yada 20 saniye tutun elinizle de kontrol edin ısınıp ısınmadığını sınma işlemi tamamsa işlem tamamdır. SS5 te çip setin yeri açıkça belirtilmiştir. O el benim değil bende parmaklar biraz eksik olduğu için arkadaşın elini konu mankeni olarak kullandım.

İşlem tamamsa soğutma sistemini takıyoruz. Dikkat edeceğiniz husus burada işlemci ve ekran kartının çip seti üzerindeki vidaları aşırı sıkmayın boşluğunu alıp tekrar hafiften bir sıkın ama fazla bir güç sarf etmeyin. Sonra bilgisayarı açın TATA bilgisayar açılacaktır. SS6 da mutlu sonu görebilirsiniz

Bilgisayarınız açıldıysa ne mutlu bana eğer aşırı fan aşırı çalışıyorsa vidaları bir daha kontrol edin sıcaktan dolayı genleşme (ki insanda da oluyor genleşme olayı) hafiften biraz daha sıkın dikkat edin bilgisayar kapalı olsun fişten çekin elektriği ne olur ne olmaz herhangi bir elektrik kaçağı size veya bilgisayarınıza zarar verebilir. Bilgisayarı kapatıp bir 15 – 20 dakika bekleyin, Varsa pervane ile iyice soğutun soğutma sistemini bir daha açmayı deneyin açılmıyorsa vidaları biraz gevşetiniz çalışacaktır. Saygılar. Bu tür durumlar için bir soğutucu tavsiye ederim. İyi günler.

Yorum Yaz

*E-mail adresiniz gizli kalacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öneriler

Yeni Makaleler